Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Druhowie z OSP Dryga podsumowali miniony rok

12 lutego 2023

Kobieta podczas wypowiedzi

W corocznym spotkaniu sprawozdawczym jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Drydze w gminie Suchowola wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa. O akcjach, w których strażacy brali udział w ubiegłym roku, zrealizowanych przedsięwzięciach i wyzwaniach na ten rok, rozmawiano w sobotę, 11 lutego.

Jednostka OSP w Drydze liczy ponad trzydziestu członków. W minionym roku druhowie brali udział w trzynastu akcjach ratowniczych, sześć z nich to były pożary, siedem to miejscowe zagrożenia, w tym wypadki, a cztery wyjazdy ratownicze były poza granice gminy.

Strażacy uczestniczyli również w szkoleniach, podczas których uczyli się m.in. udzielania pierwszej pomocy. Brali udział także w manewrach, które odbywały się w Sokółce. Odnowili w ramach prac społecznych plac zabaw, który znajduje się przy strażnicy. Pozyskiwali również drewno, w celu ogrzania strażnicy, a także pomagali potrzebującym mieszkańcom w przygotowaniu opału.

Słów uznania strażakom za stałą gotowość do niesienia pomocy w razie niebezpieczeństwa nie żałowała Wiesława Burnos.

- Niewiele jest grup zawodowych, które mogą pochwalić się takim zaufaniem społecznym jak strażacy - mówiła do druhów. - Strażacy mogą pochwalić się jeszcze jedną rzeczą: szeroką i dobrze zorganizowaną siecią remiz, które mogą o każdej porze nieść pomoc. I tak właśnie jest w Drydze. Na wsparcie Zarządu Województwa Podlaskiego możecie zawsze liczyć. 

Z tego wsparcia strażacy z Drygi skorzystali m.in. w ubiegłym roku. Dzięki dofinansowaniu jednostka zakupiła kilka par specjalnych rękawic. Druhowie korzystali też ze wsparcia z budżetu gminy Suchowola oraz z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z tych środków przeprowadzono m.in. prace serwisowe bramy garażowej, zakupiono też specjalistyczny sprzęt: hełmy, latarki nahełmowe, a także rękawice specjalne i techniczne, lancę ciśnieniową z wężem czy myjkę do węży.

Druh Marek Kropiwnicki, prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Dryga podkreślił, że podstawą działania jednostki są chętni i zaangażowani ludzie, a także sprawny sprzęt. 

- Cieszymy się, że dzięki naszej pracy i służbie mieszkańcy Drygi i okolic mogą czuć się bezpiecznie. Jest to też możliwe, dzięki nowemu sprzętowi, który zakupiliśmy dzięki dotacjom, bez których naszej jednostce byłoby ciężko funkcjonować  podkreślił. 

W minionym roku jednostka OSP wsparła również strażaków z Ukrainy, przekazując kilka kompletów specjalnych ubrań, hełmy, specjalne rękawice oraz torbę ratowniczą.

Na spotkaniu obecni byli również zaproszeni goście, wśród nich poseł Mieczysław Baszko, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskie oraz burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel. 

Paulina Dulewicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Krzysztof Bochenki/UMWP

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

12 lutego 2023

Powrót na początek strony