Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Finał przeglądu „Śpiewajmy razem”

26 października 2022

Wiesława Burnos, członek zarządu wręcza nagrody dzieciom

Trzydziestu młodych wykonawców z całego regionu prezentowało swoje umiejętności wokalne i sceniczne podczas gali finałowej Przeglądu Piosenki Mniejszości Narodowych „Śpiewajmy razem”. Wydarzenie odbyło się we wtorek, 25 października w Niepublicznej Szkole Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Młodym artystom gratulowała m.in. Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, które jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia.

W murach Niepublicznej Szkoły Podstawowej świętych Cyryla i Metodego można było usłyszeć pieśni, które z pokolenia na pokolenie towarzyszyły mieszkańcom podlaskich wsi zamieszkiwanych przez ludność białoruską i ukraińską. Przypomniały one o korzeniach oraz wielowiekowej historii współistnienia wielu kultur w naszym regionie. To właśnie był główny cel przedsięwzięcia - promowanie tożsamości kulturowej oraz tradycji ludowych. O zakorzenieniu tej różnorodności w historii naszego regionu mówiła Wiesława Burnos.

– Urodziłam się w miejscowości leżącej 7 km od wschodniej granicy. W stronach, z których pochodzę, mieszkają katolicy, prawosławni, Tatarzy, Romowie. W dzieciństwie uczęszczałam do szkoły z dziećmi z mniejszości narodowych. Żyliśmy w zgodzie. Moja rodzina przyjaźniła się z jedną rodziną prawosławną. Najlepsze wspomnienie z tego okresu to wspólnie obchodzone święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy – powiedziała, dodając, że dzisiejsze spotkanie przypomniało jej czasy dzieciństwa oraz młodości.

W Przeglądzie Piosenki Mniejszości Narodowych „Śpiewajmy razem” udział wzięło trzydziestu wykonawców. Oceniane były umiejętności wokalne, dobór repertuaru, choreografia lub prezentacja.  Piosenki wykonywane były w dwóch językach: białoruskiej i ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkującej Podlaskie.

W kategorii soliści (klasy I–IV) pierwsze miejsce zajęła Oliwia Kozak, drugie Nika Borowik i Natalia Ławreszuk. Natomiast trzecią lokatę Nina Iwaniuk. Wśród zespołów reprezentujących klasy I–IV pierwszego miejsca nie przyznano, drugą nagrodę otrzymał duet Natalia Ławreszuk i Melania Perek, a trzecie miejsce przyznano duetowi tworzonemu przez Ninę Iwaniuk i Zofię Żukowską.

– Byłam mile zaskoczona, gdy otrzymałam pierwsze miejsce. Jednak to nie był pierwszy tego rodzaju konkurs, w którym uczestniczę. Zajmowałam już pierwsze, drugie i trzecie miejsca. Ogólnie bardzo miło spędziłam tutaj czas, zaśpiewałam piosenkę i bardzo to lubię robić – powiedziała Oliwia Kozak z Hajnówki, zwyciężczyni w kategorii najmłodszych solistów.

Wśród uczniów klas V–VIII pierwsze miejsce przyznano Wiktorii Masalskiej, drugie Hanie Wołczyk i Katarzynie Waśkowskiej. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Wyróżnienie otrzymała Iryna Zinchuk i Sebastsyan Smoldarou oraz trio „Kryło” w składzie Fiodor Nikulin, Aleksander Mantaj, Mikołaj Kociubajło.

Nagrodę dyrektora Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku otrzymała Kira Vasilyeva.

Organizatorem wydarzenia było Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego przy współpracy z Niepubliczną Szkołą Podstawową św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

26 października 2022

Powrót na początek strony