Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

II Podlaska Seniorada

6 września 2023

Zdjęcie grupowe seniorów

II Podlaska Seniorada / Paweł Krukowski/UMWP

„O seniorach i dla Seniorów” – to hasło tegorocznej edycji dwudniowego (6-7.09) wydarzenia, które odbywa się w Hotelu Lipowy Most niedaleko Supraśla. Inicjatorem i organizatorem Seniorady jest Podlaska Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego. W wydarzeniu, które wspiera samorząd województwa podlaskiego, wziął udział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

– Chciałbym podziękować państwu, że uczestniczycie w tego typu wydarzeniach. To pokazuje, jak jesteście aktywni w społeczeństwie. Jesteście ważni dla nas, dla mojego pokolenia – mówił wicemarszałek. 
Zaznaczył, że bardzo ceni sobie doświadczenie i głos środowiska senioralnego.
– Wnieśliście bardzo dużo w budowę tego społeczeństwa. To ziarno, które kiedyś zostało zasiane, teraz kiełkuje. Bardzo wam za to serdecznie dziękuje – podkreślił.

Głos seniorów

Janina Czyżewska, przewodnicząca Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego podkreślała, że takie spotkania jak Seniorada są bardzo ważne dla środowiska osób starszych.

– Wspólnie podejmujemy decyzję o planach programowych i staramy się, żeby ten program był jak najbardziej atrakcyjny, żeby wnosił coś ciekawego. Dlatego robimy rozeznanie, co byśmy chcieli, jakie sprawy nas interesują. Ale bardzo ważne są też te kontakty „face to face”, kiedy możemy porozmawiać bezpośrednio, a nie tylko przez Internet. Seniorada to też zacieśnianie więzów z nowymi członkami, integracja – mówiła.

Przewodnicząca nie kryła zadowolenia z organizowanych zajęć i wykładów.

– Mieliśmy już zajęcia m.in. z Policją, z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, bo wiadomo, są to bardzo potrzebne spotkania, ponieważ w pewnym wieku ma się osłabiona koncentrację i trzeba sprawdzić choćby swoje możliwości w zakresie np. prowadzenia samochodu – zaznaczyła.

Najcenniejsze - wspólnie spędzony czas

Pierwszego dnia Podlaskiej Seniorady uczestnicy mogli wysłuchać wykładu pt. „Nie daj się Seniorze”, który przygotowała Fundacja Megafon. Następnie wysłuchali prelekcji nt. profilaktyki chorób nowotworowych. Drugi dzień zapowiada się równie ciekawie. Organizatorzy przygotowali szkolenie z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu i usług elektronicznych. W programie nie zabraknie też tematyki zdrowotnej m.in. dotyczącej aktywności fizycznej.

O tym, jak dużo można wynieść z tego typu spotkań, mówił Emil Włostowski, jeden z uczestników Seniorady. I nie chodzi tylko o praktyczną wiedzę, jak dbać o zdrowie, czy jak nie dać się oszukać.

– Takie spotkania są ważne, bo my seniorzy, zajmując się chorobami i innymi przypadłościami, czasami zapominamy o tym, co jest najważniejsze – o wspólnych spotkaniach. Są ludzie, którzy nie umieją siedzieć w domu, a w pewnym wieku człowiek nie powinien siedzieć, trzeba się spotykać jak najwięcej – powiedział. – Przedtem nikt nami się nie zajmował. To pierwsza ekipa, która nas wyciąga i nam pomaga, w różnych sytuacjach. Wsiąkliśmy, znamy się i spędzamy razem czas – dodał senior.

Uczestnicy Seniorady w prezencie od samorządu województwa otrzymali eleganckie wózki na zakupy.

W inauguracji Podlaskiej Seniorady wzięła także udział Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji urzędu marszałkowskiego.
Środowe spotkanie zakończy się koncertem. Przed seniorami wystąpi jedna z najpopularniejszych gwiazd polskiej estrady – Halina Frąckowiak.

Do Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego można włączyć się poprzez kontakt z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego – z Mileną Rogowska pełnomocnikiem marszałka ds. Rady Seniorów.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Monika Pańko

6 września 2023

Powrót na początek strony