Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Johann Kerscher z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

24 maja 2023

Samorząd Województwa Podlaskiego przyznał odznaczenie za osobiste zaangażowanie Johanna Kerschera w kontakty partnerskie między powiatem łomżyńskim a niemieckim powiatem Dingolfing – Landau, którego był sekretarzem. Odznakę w środę, 24 maja, wręczyli wicemarszałek Marek Olbryś oraz członek zarządu Wiesława Burnos. W wydarzeniu uczestniczył również Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa oraz radni wojewódzcy.

Odznaka przyznawana jest osobom i instytucjom, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji województwa podlaskiego.

Przedstawiciel niemieckiego powiatu, Johann Kerscher został doceniony za wieloletnią współpracę z powiatem Łomżyńskim, jak też z samorządem województwa, na rzecz promocji województwa podlaskiego, jego gospodarczych i kulturalnych osiągnięć w Bawarii. Współpraca między powiatem łomżyńskim a niemieckim powiatem Dingolfing – Landau uznana została przez Fundację Konrada Adenauera za wzorcowe współdziałanie powiatów Polski i Niemiec.

Wicemarszałek Marek Olbryś po odczytaniu treści uchwały w sprawie przyznania wyróżnienia wręczył odznaczenie przedstawicielowi niemieckiej delegacji oraz złożył gratulacje.

- Cieszę się, że zarząd województwa mógł w ten sposób docenić pana działalność – mówił do uhonorowanego odznaczeniem Johanna Kerschera.

Wśród wielu przedsięwzięć, w które był zaangażowany, można wymienić m.in. organizację wizyt delegacji powiatowych województwa podlaskiego w Bawarii i bawarskich w województwie podlaskim, codzienną obsługę urzędową polskich obywateli zamieszkujących, pracujących bądź uczących się w powiecie Dingolfing – Landau czy organizację transportu łóżek specjalistycznych dla łomżyńskiego szpitala.

Współpraca między powiatem Łomżyńskim a powiatem Dingolfing – Landau trwa od 1999 r. Od roku 2008 tę współpracę wspiera również samorząd województwa.

- W imieniu przedstawicieli Polskiej strony zadeklaruję, że te kontakty z naszej strony będą podtrzymywane. Myślę, że z racji dotychczasowych doświadczeń państwo też będziecie dążyli do tego, że ludzie będą się zmieniali a kontakty zostaną - podkreślał Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa.

Johann Kerscher, dziękując za odznaczenie, wspominał pierwsze wizyty w Podlaskiem.

- Byliśmy bardzo zaskoczeni gościnnością Polaków, w Niemczech tego nigdy nie przeżyliśmy. Druga rzecz, która była zupełnie dla nas nowa to naturalna natura, natura nieprzekształcona, niezmieniona. I to, że nauczyliśmy się tutaj w Polsce cenić tę naturę – mówił.

Johann Kerscher od 1971 r. pracował w Starostwie Dingolfing. Od 1982 r. zajmował kierownicze stanowiska związane z gospodarką wodną i ochroną środowiska. W latach 1990-2020 pełnił funkcję sekretarza powiatu Dingolfing – Landau oraz zastępcy starosty. W maju 2020 r. przeszedł na emeryturę.

Podczas pobytu w Polsce Johannowi Kerscherowi towarzyszyła delegacja, w skład której weszli m.in. Werner Bumeder – starosta powiatu Dingolfing-Landau wraz z zastępcami: Manuelą Wälischmiller i dr. Franzem Gassnerem.

W uroczystości wzięli udział także samorządowcy z Białegostoku i Łomży.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

24 maja 2023

Powrót na początek strony