Podlaska Rada Kobiet wspiera kampanię społeczną „Dzieciństwo bez przemocy”
Podlaska Rada Kobiet wspiera kampanię społecznej „Dzieciństwo bez przemocy” / Paweł Krukowski
Ogólnopolska kampania rozpoczęła się 8 października br. Celem jej jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które potrwają do 19 listopada.
Przewodnicząca Podlaskiej Rady Kobiet Izabela Siemieniako podkreśliła, że obydwie rady, których jest członkinią, zawsze chętnie wspierają takie inicjatywy.
– Akcja skierowana jest do całych rodzin, kobiet i mężczyzn, bo jak wiadomo dom bez przemocy to też dzieciństwo bez przemocy. To wszystko w trosce o naszych najmłodszych, to oni są naszą przyszłością, to od przyszłych pokoleń będzie zależało, jak będzie wyglądał świat – mówiła.
Anna Augustyn, przewodnicząca Białostockiej Rady Kobiet oraz radna wojewódzka, zwróciła uwagą na różnice w postrzeganiu problemu przemocy w rodzinie.
– Inny stosunek do tego tematu mają mieszkańcy miast, gdzie świadomość jest coraz większa, niż w mniejszych miejscowościach, gdzie często zderzamy się ze stereotypami.
Dyrektor Centrum Pomocy Dzieciom Anna Pruszyńska przedstawiła założenia kampanii, a także zaznaczyła, że wszelkie działania na rzecz walki z przemocą należy nagłaśniać, a tym samym edukować i uświadamiać społeczeństwo.
– Kampania podejmuje cztery główne tematy tj.: uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa oraz promocję systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem – wymieniła dyrektor.
Symbolicznym momentem akcji będzie finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono, w tym Opera i Filharmonia Podlaska.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Honorowym patronatem objęli akcję: marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz ministra ds. równości Katarzyna Kotula.
Więcej o szczegółach kampanii można przeczytać na stronie.
Monika Pańko
fot.: Paweł Krukowski