Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Łączą nas drzewa”. W Szelągówce zasadzono las pamięci Jana Pawła II

17 maja 2023

akcja Łączą nas drzewa w Szelągówce / fot.: Piotr Januszewicz

To kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji leśników, która w tym roku ma być wyrazem wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II. W środę, 17 maja na terenie Leśnictwa Szelągówka (gm. Tykocin) rozpoczęto sadzenie ponad 15 tysięcy drzew. W akcji uczestniczyli m.in. posłanka Aleksandra Łapiak, wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz wiceminister Klimatu i Środowiska i pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka.

– Dziękuję organizatorom za przypominanie tej pięknej idei sadzenia lasów. Ta akcja zachęca ludzi do wspólnego wzięcia odpowiedzialności za nasze lasy, przypomina, jak ważną rolę pełnią one w naszym otoczeniu i jak istotne są dla środowiska – mówił wicemarszałek Łukaszewicz. – To także akcja, dzięki której to naturalne dobro pozostawimy przyszłym pokoleniom.

Akcję „Łączą nas drzewa” Lasy Państwowe organizują już po raz trzeci. Jak wyjaśniał Edward Siarka, odbywa się ona w każdym nadleśnictwie w Polsce.

– Myślę, że jest to ten prawdziwy wymiar ekologii, naszego zaangażowania w odbudowę lasów w działania klimatyczne w ochronę środowiska – podkreślał.

Celem akcji jest m.in. promowanie wiedzy na temat podstawowych funkcji lasu:

– Społecznej, którą tak cenimy, zwłaszcza po pandemii, przyrodniczej - związanej z ochroną bioróżnorodności, którą realizujemy również w związku z polityką unijną, a także funkcji gospodarczej – bardzo ważnej ze względu na to, że branża drzewna należy do wiodących branż eksportowych w Polsce – mówił wiceminister.

Ale tegoroczna akcja miała też inny, szczególny wymiar. Była poświęcona pamięci św. Jana Pawła II. Podczas wydarzenia w Szelągówce odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą właśnie Ojcu Świętemu. Widnieją na niej słowa wypowiedziane przez papieża w 1989 r.: „Las to symbol życia, ochrony i odnowy”.

Sadzony w środę las będzie miał powierzchnię ok. 3 hektarów. Na każdy hektar przewidziano ok. 6 tysięcy sosen. Aura wprawdzie mogła odstraszyć – od rana padał intensywny deszcz, ale jak podkreślał Edward Siarka, to najlepsza pogoda, aby sadzonki drzew mogły się dobrze rozwijać.

Drzewa sadzili samorządowcy, mieszkańcy gminy, przedstawiciele służb mundurowych, a także młodzież. Jak zauważyła posłanka Aleksandra Łapiak, wszyscy pomimo deszczu stawili się do akcji.

– Jesteśmy tutaj w tak szerokim gronie, bo „łączą nas drzewa” – podkreśliła.

Aneta Kursa/Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Januszewicz

Publikujący: Aneta Kursa

17 maja 2023

Powrót na początek strony