Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Michały 2022” - wręczono nagrody upamiętniające bł. ks. Michała Sopoćkę

28 września 2022

Widzowie biją brawo na widowni

Gala, podczas której ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody miesięcznika Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia" odbyła się w środę, 28 września. To zwieńczenie trwających od 24 września dni patronalnych Białegostoku. Podczas uroczystości samorząd województwa podlaskiego – partnera wydarzenia reprezentowała członek zarządu Wiesława Burnos. Gospodarzem uroczystości był metropolita białostocki, abp Józef Guzdek.

Nagrody upamiętniające Apostoła Bożego Miłosierdzia - bł. ks. Michała Sopoćkę trafiają do osób najbardziej zaangażowanych, krzewiących wiarę i niosących pomoc innym. Kapituła nagrody (pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Henryka Ciereszki) oprócz „Michałów” przyznaje też szczególne wyróżnienie – tytuł Apostoła Miłosierdzia. W tym roku został nim uhonorowany bp Jan Zając – wieloletni kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, promujący swoim życiem i działalnością kult Bożego Miłosierdzia.

A oto tegoroczni laureaci „Michałów”: 

„Świadek Bożego Miłosierdzia w świecie”
Tę nagrodę otrzymał należący do jednej z najstarszych wspólnot kościoła katolickiego na świecie ks. Miled Felix El-Skayen. Kapłan zafascynowany jest osobą Jana Pawła II. Od wielu lat szerzy jego kult i nauczanie. W Krakowie odkrył również postać i przesłanie św. Faustyny, co natchnęło go do zgłębiania nauczania o Bożym Miłosierdziu i wykorzystania go w duszpasterstwie. W Libanie organizuje wspólnoty modlitewne Bożego Miłosierdzia. Obecnie jest już ich 20. Zbudował muzeum Jana Pawła II w Libanie oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.   

– Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy pomyśleli o mnie i przyczynili się do otrzymania przeze mnie tej nagrody. W Libanie rozwijamy kult Miłosierdzia Bożego, gdzie czcimy św. Jana Pawła II, św. Faustynę i bł. Michała Sopoćkę – przekazał za pośrednictwem nagrania laureat.

„Świadek Bożego Miłosierdzia w Polsce”
 W tym roku został nim płk Paweł Adam Lachowski – dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Z jego inicjatywy codziennie o godz. 15. (w godzinie miłosierdzia) zanoszona jest modlitewna intencja o boże błogosławieństwo dla żołnierzy strzegących granic Polski, szczególnie w intencji 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Wspólnie z siostrami zakonnymi ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Bożego był inicjatorem wydrukowania obrazków z Jezusem Miłosiernym z modlitwą w języku ukraińskim i rosyjskim, które zostały wysłane na front. 

„Wychowawca Miłosierdzia”
Ten tytuł otrzymali: Szkoła Podstawowa im. bł. Michała Sopoćki w Księżynie i jej dyrektor Mirosław Guzewicz, który od 25 lat kieruje placówką. Szkoła kultywuje pamięć o patronie, a także tradycje patriotyczne. Z powodzeniem organizuje akcje charytatywnych, regularnie organizuje pomoc dla Polaków z Wileńszczyzny.

Wszystkim nagrodzonym gratulował i dziękował abp Guzdek. Dodał, że ta edycja „Michałów” jest szczególna.

– Tegoroczne Michały odbywają się w czasie, kiedy za wschodnią granicą giną ludzie, toczy się brutalna wojna. Tegoroczne Michały były okazją, aby zwrócić uwagę na Liban. To kraj, który cierpi. Tam również są polscy żołnierze, którzy strzegą pokoju, przekazują pomoc, ale również przekazują obrazy Bożego Miłosierdzia, bo my wiemy, że to Boże Miłosierdzie jest jedynym lekarstwem dla świata – mówił arcybiskup.
Nawiązał też do uhonorowania w tym roku szkoły. Jak zaznaczył: „wszystko co szlachetne i dobre zaczyna się w domu”, ale szkoła i kościół to wychowanie wspiera.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: bp Henryk Ciereszko, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele duchowieństwa oraz instytucji publicznych.   

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem Białegostoku 15 lutego 2016 r. Wówczas Rada Miasta przyjęła stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Święto patrona Białystok obchodzi 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki.
Z tej okazji wrzesień staje się miesiącem obchodów Dni Patronalnych, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń kulturalnych i religijnych w mieście.

***

Ks. Michał Sopoćko całe swoje życie poświęcił Bogu i Kościołowi. Wyróżniał się nadzwyczajną gorliwością o chwałę Bożą, wyrażającą się w niezwykłej aktywności, osadzonej w głębokim życiu duchowym. Zadziwia różnorodność jego prac. Był duszpasterzem parafialnym, katechetą, organizatorem szkolnictwa, pedagogiem, wykładowcą na Uniwersytecie i w Seminarium, ojcem duchownym, spowiednikiem alumnów, księży i sióstr zakonnych, kapelanem wojskowym, działaczem trzeźwościowym, budowniczym kościołów. W jego bogatym w wieloraką działalność życiu dominujący i najpiękniejszy rys pozostawiła służba idei Miłosierdzia Bożego. Jemu to bez wątpienia przysługuje obok św. Faustyny Kowalskiej zaszczytny tytuł Apostoła Miłosierdzia Bożego. Jako jej spowiednik i kierownik duchowy z czasów wileńskich, zainspirowany jej objawieniami, oddał się całkowicie szerzeniu prawdy i kultu Miłosierdzia Bożego. Opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta, przyczynił się do namalowania pierwszego obrazu Jezusa Najmiłosierniejszego Zbawiciela, współtworzył Zgromadzenie Zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Dostrzegając niezwykle gorliwą służbę Bogu i Kościołowi w kapłaństwie oraz świętość życia ks. Sopoćki wszczęto w 1987 roku jego proces beatyfikacyjny. (…) Uroczysta beatyfikacja ks. Michała Sopoćki, odbyła się 28 września 2008 roku w Białymstoku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie też spoczywają doczesne szczątki Błogosławionego.

(bp Henryk Ciereszko/sopocko.pl)

Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski, ArchiBial.pl

 

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

28 września 2022

Powrót na początek strony