Mieszkańcy Rudki uczcili pamięć Sybiraków
Mieszkańcy Rudki uczcili pamięć Sybiraków
– Wspominamy dzisiaj tych, którzy przez Sowietów zostali przymusowo deportowani na Syberię. Wywożono ich całymi rodzinami, a ich losy były tragiczne. Mróz i głód dziesiątkowały nie tylko na miejscu, ale również w czasie kilkutygodniowej drogi w strasznych warunkach. To nie była żadna walka z politycznym wrogiem, jak się usprawiedliwiali sowieccy oprawcy, ale to była usilnie zaplanowana zbrodnia na polskim narodzie – mówił Marek Malinowski, członek zarządu.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez ks. dr hab. Tadeusza Syczewskiego. Następnie odbył się przemarsz przed pomnik - Krzyż Sybiraków, gdzie samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy zapalili znicze i złożyli kwiaty. W obchodach uczestniczyli również Sybiracy i ich rodziny.
– Minęły już 82 lata, od kiedy wywieziono nas na Sybir i do Kazachstanu, na zagładę. Jednak przeżyliśmy i żyjemy po to, by przekazywać swoje tragiczne dzieje, opowiedzieć, jak tam było ciężko, jaki był głód - mówiła Barbara Sokólska, Sybiraczka.
Wydarzenie kontynuowane było w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce, gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów oraz młodzież z Szepietowa, która pieśnią i tańcem zaprezentowała lokalny folklor.
We wsi Rudka miały miejsce dwie deportacje ludności na Sybir - 10 lutego 1940 r. i 20 czerwca 1941 r.
Podczas obchodów Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentowała Agata Puchalska - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Cezary Rutkowski
red.: Paulina Tołcz
fot.: Władysław Tokarski
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego