MSWP składa petycję w sprawie zmian w podstawie programowej nauczania ogólnego – chodzi o „Inkę”
W obronie "Inki" / Paweł Krukowski
Apel młodych radnych to odpowiedź na opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) propozycje zmian w podstawie programowej nauczania ogólnego. W nowej, zawężonej wersji, wśród postaci i wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej ma zabraknąć m.in. właśnie Danuty Siedzikówny. Jak podkreślali radni: „to co najmniej nieodpowiednie!”.
– Stajemy w obronie Danuty Siedzikówny, bo to postać, która zasługuje na to, żeby być w podstawie programowej, na to, żeby być na kartach naszych podręczników. Silna, młoda kobieta, osoba, która oddała życie za nasz kraj. Młodzież powinna uczyć się o tym, kim była „Inka”, jak poświęciła się ojczyźnie, jak walczyła o niepodległość – mówił Mateusz Feszler.
Przewodniczący poinformował, że z inicjatywy Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego została założona petycja na platformie petycjeonline.com. Tam będzie można ją podpisać.
– Z tego miejsca chcę zaapelować do środowisk młodzieżowych, aby do nas dołączyły, aby nie uległy i wsparły ten nasz apel o nieusuwanie „Inki” z podstawy programowej – zachęcał przewodniczący MSWP.
Przedsięwzięcie mocno wspiera marszałek Kosicki.
– Podpisuje się pod tym apelem w pełni. Myślę, że podobne zdanie ma cały zarząd i radni wojewódzcy. To znakomita inicjatywa, bardzo dobrze, że młodzi ludzie myślą o historii – podkreślał.
Zauważył, że w propozycji nowej podstawy programowej są też inne niepokojące zmiany.
– Nie wyobrażam sobie historii bez wskazania roli Jana Pawła II w obalaniu komunizmu, nie wyobrażam sobie, żeby Polacy nie wiedzieli kim była rodzina Ulmów, nie wyobrażam sobie, że nie będziemy mówili o Obronie Poczty Polskiej w Gdańsku. Historia ulega albo zakłamaniu, albo zatarciu – mówił Artur Kosicki. – Ważne jest, żeby młodzi ludzie znali prawdę historyczną, tę trudną również, bo tylko wtedy możemy budować dobre społeczeństwo i dobre relacje z sąsiadami oparte na rzetelnych podstawach.
Sekretarz sejmiku Patryk Falkowski liczy, że, przy zebraniu odpowiednio dużej liczby głosów, ich petycja zostanie wzięta pod uwagę przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
– W ostatnim czasie organizacje młodzieżowe z Województwa Wielkopolskiego również apelowały w sprawie zmian w podstawie programowej. Chodziło o pozostawienie w zapisie powstania wielkopolskiego – dodał.
W spotkaniu uczestniczył również Jacek Wawrentowicz, który przybliżył postać Danuty Siedzikówny „Inki”.
– Jest symbolem niezłomności, bo kiedy została schwytana, nie wsypała swoich kolegów. I zginęła w więzieniu zastrzelona przez komunistów – mówił m.in. młody radny. – W chwili śmierci miała niespełna 18 lat. Jest symbolem walki przeciwko „czerwonej Polsce”– dodał.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Link do petycji znajduje się tutaj.
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego