Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nadzieja w eterze, czyli jubileusz łomżyńskiego radia diecezjalnego

23 października 2022

Nadzieja w eterze, czyli jubileusz łomżyńskiego radia diecezjalnego

Festiwalem muzycznym "Iskra Nadziei" uczciło swoje 20. urodziny Radio Nadzieja w Łomży. Finansowej pomocy w organizacji wydarzenia udzieliło Województwo Podlaskie, a wicemarszałek Marek Olbryś przekazał pierwszego dnia festiwalu (w piątek, 21.10) dyrektorowi stacji, ks. Mariuszowi Szulcowi grawerton podpisany przez marszałka Artura Kosickiego i wszystkich członków zarządu województwa.

Jubileuszowe spotkanie w sali Szkół Katolickich otworzył bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński.

„Radio zachowuje swą niezwykłą moc”

– W życiu medialnym widzimy, jak się wszystko bardzo zmienia. Kiedyś kino dźwiękowa wyparło kino nieme, teraz obserwujemy, jak umiera to kino, które się odwiedza, bo wiele osób ma kino domowe. Prasa drukowana przeżywa kryzys, ale radio zachowuje swą niezwykłą moc. Nasze radio wypełnia podstawowe funkcje: publicystyczne, informacyjne, kulturalne, rozrywkowe, ale to modlitwa już od rana jest najważniejszym towarzyszem życia naszych słuchaczy. Szczególnie osób samotnych, ale też tych, którzy np. jadą do pracy. Głównym celem naszego radia jest ewangelizacja, radio nie jest celem samym w sobie, a narzędziem do ewangelizacji. Dla świętego Pawła jedynym takim narzędziem było pisanie do wspólnot katolickich, ale myślę, że na pewno teraz wykorzystywałby radio i prasę jak w XX wieku św. Maksymilian. Bogu dziękujemy za nasze radio i będziemy starali się by nadal było narzędziem ewangelizacji - mówił biskup Janusz Stepnowski.

Ludzie Radia Nadzieja

Jedyną osobą świecką poproszoną o zabranie głosu podczas gali był wicemarszałek Marek Olbryś.

– Piękna nazwa rozgłośni - Nadzieja - która mówi, że można marzyć, podejmować zadania i nawet jeśli nie zawsze wszystko wychodzi, to zawsze trzeba walczyć. Moje kontakty z rozgłośnią także mają już 20 lat. Najserdeczniej dziękuję za piękną działalność na rzecz drugiego człowieka - powiedział Marek Olbryś, życząc Radiu Nadzieja kolejnych wielu jubileuszy i coraz szerszego grona słuchaczy i przyjaciół.

Na scenę nie wszedł sam, a w towarzystwie kilku współpracowników.   

- Jestem tu w gronie przyjaciół, którzy teraz pracują w instytucjach Województwa Podlaskiego. Każdy z nich był jednak kiedyś związany z Radiem Nadzieja - podkreślił Marek Olbryś. A Mariusz Rytel, Maciej Kowalski, Juliusz Jakimowicz i Bogusław Bazydło przypomnieli swoje głosy słuchaczom diecezjalnej rozgłośni.

Historia rozgłośni

Radio Nadzieja, które zaczynało działalność w styczniu 2002 roku (z powodu pandemii wcześniej nie udało się zorganizować jubileuszowej gali) stanowi część ośrodka medialnego diecezji łomżyńskiej. W jego skład wchodzą także Centrum Edukacji Medialnej SpesMedia, portal radionadzieja.pl i tygodnika "Głos Katolicki". Prowadzi także inne rodzaje działalności, np. kino "Hetman" w Tykocinie. Decyzję o utworzeniu diecezjalnej rozgłośni z siedzibą w parafii Krzyża Świętego (obecnie jest w obiektach w pobliżu Katedry) podjął ówczesny biskup Stanisław Stefanek, a organizatorem i pierwszym dyrektorem był ksiądz Krzysztof Jurczak. Po nim kierował radiem ksiądz Tomasz Olszewski, a od kilku miesięcy ksiądz Mariusz Szulc.

- Krok po kroku nasze radio zdobywało serca słuchaczy. Mówimy w nim o Bogu, wierze, pokazujemy, że kościół jest aktywny i otwarty. Dziękuję księżom, którzy dzielą się z nami życiem swoich parafii, siostrom zakonnym, członkom ruchów i stowarzyszeń, przyjaciołom. Nasza ambicja to informacja rzetelna, bez sensacji, goszczenie na antenie ludzi bogatych w pasje, talenty i zdolności. Jestem wdzięczny za pracę naszej radiowej ekipy - mówił ksiądz Mariusz Szulc.

 

 

Jubileuszową galę wypełniły także nagrane w różnych okresach refleksje na temat radia. Pojawili się na ekranie m. in. biskupi: Stanisław Stefanek i Tadeusz Bronakowski, osoby, które tworzyły podstawy finansowe, dziennikarze i współpracownicy, słuchacze. Wszystko przeplatały piosenki w wykonaniu Agnieszki Przekupień i Rafała Supińskiego , którym akompaniowała Karina Komendera. Pierwszy wieczór zakończył popis śpiewaków tworzących grupę Tre Voci, a zwieńczeniem drugiego dnia festiwalu "Iskra Nadziei" był występ Roksany Węgiel     

Wśród gości jubileuszu Radia Nadzieja byli m. in. także senator Marek Adam Komorowski, poseł Jarosław Zieliński, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, wójt gminy Łomża Piotr Kłys, reprezentanci samorządów, instytucji, służb.     

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa

Opublikował: Natalia Adamowicz

23 października 2022

Powrót na początek strony