Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Narodowe Święto Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej

11 listopada 2023

Marszałek Malinowski wraz z oficjelami w trakcie uroczystości

Narodowe Święto Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej / Paulina Dulewicz

„Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920” – pod takim hasło uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach upamiętniających to święto w sobotę, 11 listopada, w Niewodnicy Kościelnej wziął udział Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

– Jesteśmy tutaj, by uczcić Święto Niepodległości. 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Zgromadziliśmy się tu po to, by oddać hołd, tym, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju i pomodlić się za dusze tych, którzy oddali za nią życie – mówił Marek Malinowski.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej. Następnie zebrani przemaszerowali przed pomnik „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny w 1918-1920”, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę, czemu towarzyszyło odśpiewanie hymnu państwowego. Dzieci ze szkół podstawowych w Tołczach oraz Turośni Kościelnej przedstawiły program patriotyczny. Na koniec oficjalnej części uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce przed pomnikiem oraz otrzymali od organizatorów biało-czerwone flagi.

W wydarzeniu wzięli udział: Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego; Bożena Bieryło, p.o. dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki; Robert Jurczak, p.o. dyrektora Biura Bezpieczeństwa urzędu marszałkowskiego; Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, a także przedstawiciele władz samorządowych, delegacje służb mundurowych, szkół i organizacji oraz mieszkańcy gminy.

Po oficjalnej części wydarzenia uczestnikom obchodów przygotowano na terenie plebanii ciepły i smaczny „Poczęstunek Legionisty”. Każdy chętny mógł skosztować swojskiej grochówki.

Organizatorami uroczystości byli: gmina Turośń Kościelna, Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej oraz parafia pw. św. Antoniego Paderewskiego w Niewodnicy Kościelnej.

***

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką i cierpieniem Polska odzyskała suwerenność. Dzień 11 listopada ustanowiony został Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r. 

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Dawid Korpacz

11 listopada 2023

Powrót na początek strony