Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

O szeptuchach w Sokółce

10 listopada 2023

szeptuchy-47.jpg

Była to podróż do świata wierzeń ludowych naszego regionu, połączona z opowieściami o uzdrawianiu duchowym. W pełnym tajemnic spotkaniu pt. Szeptuchy – tradycje Podlasia, które odbyło się w czwartek, 9 listopada, uczestniczyli seniorzy z powiatu sokólskiego. Wzięła w nim udział również członek zarządu Wiesława Burnos. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Szeptuchy wciąż żyją w naszym regionie, a ich działalność, nieprzerwanie od wieków, wywołuje różne emocje. Mówiła o tym Wiesława Burnos.

– Szeptuchy są naszym lokalnym dziedzictwem, strażniczkami starodawnej wiedzy. Ich tajemnice przyciągają zarówno mieszkańców regionu, jak i szukających pomocy z całej Polski – podkreślała. – Mam ogromną nadzieję, że uda nam się dziś poczuć magię, jaka towarzyszy tym uzdrowicielkom ludowym.

Spotkanie poprowadziła Małgorzata Charyton, antropolożka kulturowa i przyrodniczka, która zasłynęła badaniami nt. szeptuch, autorka wielu tekstów i wykładów z tego zakresu.

– Te kobiety uważają, że otrzymały dar od Boga, a ich modlitwy są przez Boga słyszane lepiej. Uważają, że są tylko pośrednikami i dlatego same siebie nie nazywają uzdrowicielkami – podkreślała.

W programie znalazł się wykład o szeptuchach i babkach, prezentacja filmu, pokaz artefaktów i ciekawa dyskusja. Wydarzenie zwieńczył koncert chóru „Belle Voci”.

Organizatorem spotkania był Zarząd Rejonowy Związku Rencistów i Inwalidów w Sokółce.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Bochenko

Publikujący: Anna Augustynowicz

10 listopada 2023

Powrót na początek strony