Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Dnia Niepodległości w Sokółce

11 listopada 2023

Wiesława Burnos oraz inni uczestnicy uroczystości z wieńcami

Obchody Dnia Niepodległości w Sokółce / UMWP

Właśnie mija 105 lat, od kiedy Polska odzyskała niepodległość. Co roku, w dniu 11 listopada, Polacy uczestniczą w lokalnych obchodach tej uroczystości. Nie inaczej było w tym roku w Sokółce, gdzie święto zgromadziło tłumy patriotów. Wśród uczestników była Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

– Dzień Niepodległości to ważne święto, które przypomina nam o tym, że Polska zbudowana jest na trudach i poświęceniu naszych przodków. Pokazuje też, że wolność to ogromna wartość i trzeba ją cenić – mówiła Wiesława Burnos. – Chciałabym podziękować mieszkańcom Sokółki za ich oddanie sprawom naszego regionu i za to, że tak starannie pielęgnują naszą tożsamość narodową – dodała.

Uroczyste obchody rozpoczęła liturgia w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Następnie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny w kolegiacie pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Odprawiał ją ks. Jarosław Ciuchna.

Potem uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze na grobie żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, której podstawowym celem była zbrojna walka z carską administracją oraz prowadzenie akcji dywersyjnych, propagandowych i wywiadowczych.

Około godz. 12 uczestnicy przeszli przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się wystąpienia przedstawicieli lokalnych władz, m.in. starosty sokólskiego Piotra Rećki.

Święto zakończył koncert Powiatowej Orkiestry Dętej z Suchowoli.

Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: UMWP

Publikujący: Dawid Korpacz

11 listopada 2023

Powrót na początek strony