Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2024

Żołnierz i marszałek idą z wieńcem.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych / Kamil TImoszuk

To dzień pamięci o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej walczyli przeciw sowieckiemu okupantowi. Z tej okazji w piątek, 1 marca, kwiaty przed pomnikiem Danuty Siedzikówny w Białymstoku złożył marszałek Artur Kosicki. W uroczystościach wziął udział także Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim.

– Dzięki staraniom i walce Inki oraz innych Żołnierzy Wyklętych żyjemy dziś w wolnej ojczyźnie. Musimy o nich pamiętać i tę pamięć kultywować, a przede wszystkim przekazywać młodemu pokoleniu. Zwłaszcza teraz, gdy z programu edukacji historycznej polski wykreślane są wielkie postaci – mówił Artur Kosicki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 r. dzięki inicjatywie Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość obchodzona corocznie pierwszego marca jest wyrazem szacunku dla wszystkich żołnierzy, którzy w chwili próby oddali świadectwo męstwa, patriotyzmu i odwagi.

W te ramy wpasowuje się postać Inki, przed pomnikiem której złożono w piątek kwiaty. Była sanitariuszką 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uczestniczyła w akcjach przeciwko NKWD i UB. Została aresztowana w lipcu 1946 r., a następnie skazana na karę śmierci wykonaną w sierpniu tego samego roku.

Sama data uroczystości nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 r., kiedy to w mokotowskim więzieniu, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a wśród nich Łukasza Cieplińskiego i towarzyszących mu żołnierzy.

W piątkowym wydarzeniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele władz miasta, patriotycznych organizacji pozarządowych, żołnierze, duchowni, harcerze.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Dawid Korpacz

1 marca 2024

Powrót na początek strony