Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w jednostce PSP

17 listopada 2023

Przemawia członek zarządu Wiesława Burnos

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w jednostce PSP / Krzysztof Duszyński

Mundurowi Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Państwowej (PSP) w Białymstoku oraz zaproszeni goście upamiętnili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w piątek, 17 listopada. To była również okazja do doceniania i nagrodzenia służby strażaków. Nie zabrakło podziękowań i słów uznania. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 w Białymstoku uczestniczyła członek zarządu województwa Wiesława Burnos.

Podczas uroczystego apelu oddano hołd wszystkim tym, którzy walczyli za wolność i niepodległość kraju oraz odśpiewano hymn Polski.

– Wszystkim wam, w imieniu zarządu województwa gratuluję awansów i odznaczeń i składam wyrazy szacunku i uznania oraz podziękowania za służbę. Życzę przede wszystkim, jak najmniej interwencji oraz dobrego życia w pokoju – mówiła Wiesława Burnos, przekazując list marszałka Artura Kosickiego wystosowany na tę okoliczność.

St. bryg. Sebastian Zdanowicz, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP przekazał wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie i przekazał życzenia dalszej, bezpiecznej służby. Przypomniał również o udziale w dążeniu do niepodległości polskich strażaków.

– Oddajmy hołd naszym bohaterom, wielkim przywódcom i wielu bezimiennym patriotom, dzięki którym możemy dziś żyć w suwerennym, demokratycznym i wolnym kraju. Pamiętamy także, że nasi poprzednicy, strażacy, przez wiele pokoleń aktywnie uczestniczyli w ruchach narodowo-wyzwoleńczych i wnieśli olbrzymi wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości – powiedział, dodając, że strażacy przez 123 lata niewoli czynnie działali na rzecz kultywowania polskości.

Podczas uroczystości funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym jednostek organizacyjnych PSP województwa podlaskiego wręczone zostały odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe i wyróżnienia.

– Chciałbym pogratulować i podziękować przede wszystkim za upamiętnienie święta odzyskania niepodległości. Myślę, że najważniejszego święta w Polsce. Święta, które mówi o odzyskaniu solidarności i wolności – mówił senator Marek Adam Komorowski w imieniu prezesa Oddziału Powiatowego OSP.

W wydarzeniu wzięli udział także poseł Dariusz Piontkowski; wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewodowie: Bogusława Szczerbińska i Tomasz Madras oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowane są 11 listopada dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r., następnie zniesione w 1945 r. i przywrócone w 1989 r.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Monika Pańko

17 listopada 2023

Powrót na początek strony