Obradowała Podlaska Rada Kobiet
– Wierzę, że wszelkie inicjatywy, które podejmiecie, będą dobre dla kobiet, ale i dla całej społeczności województwa podlaskiego – powiedział Marek Malinowski, gratulując wszystkim 17 członkiniom rady. – Bądźcie sobą, niech ten świat będzie piękny i kolorowy dzięki wam. Powodzenia w obradach!
Podlaska Rada Kobiet (PRK) jest organem opiniująco-doradczym i konsultacyjnym. Do jej zadań należy wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy jakości życia i zwiększenia aktywności obywatelskiej.
O tym, jak wygląda współpraca polskich samorządów przyjaznych kobietom, opowiedziała Małgorzata Wenclik, przewodnicząca PRK. Jak podkreśliła, ostatnie pięć lat to czas najaktywniejszego i najliczniejszego udziału przedstawicielek płci pięknej w życiu publicznym kraju.
– Powinno być jak najwięcej samorządów z kobiecą twarzą, a naszym zadaniem m.in. jest stworzenie im odpowiednich warunków do tego – akcentowała.
W odniesieniu do realizowanych działań przyznała, że wyznaje zasadę „wymyśl i wykonaj” i ją też zaproponowała jako obowiązującą podczas spotkań rady.
– Dziś powinnyśmy się zastanowić przede wszystkim nad tym, co będziemy robić i na czym się skupiać w tym roku. Żeby te nasze projekty były realne i spójne – przekonywała.
Prof. Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, uczuliła na kwestie problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Z kolei Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, podsunęła pomysł, by nagłośnić temat profilaktyki szczepień dla dziewczynek w kierunku wirusa HPV, który jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy.
– 1 czerwca ruszą bezpłatne szczepienia, a naszą rolą, jako Podlaskiej Rady Kobiet, jest dotarcie z informacją o problemie do jak największej liczby osób z naszego regionu. Moim zdaniem powinniśmy stawiać na kampanie społeczne – podkreśliła dyrektor BCO.
Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej urzędu marszałkowskiego, zaproponowała pomoc przy produkcji spotu informacyjnego w tej sprawie, włącznie z rozpropagowaniem go za pośrednictwem wojewódzkich mediów społecznościowych.
– Warto zrobić burzę mózgów, jak taki spot miałby wyglądać, a my z chęcią zrealizujemy wasze pomysły – zapewniła, zaznaczając, że kampania powinna być skierowana do rodziców.
Pomysł uzupełniła dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Puchalska proponując, by realizować go m.in. podczas organizowanych przez Województwo Podlaskie pikników rodzinnych, które – wzorem roku ubiegłego – odbędą się w okresie wakacyjnym na terenie całego regionu.
Spotkanie zakończyło się rozplanowaniem zadań na najbliższe tygodnie. Kolejne posiedzenie PRK już w czerwcu.
***
Podlaską Radę Kobiet tworzy 17 pań z Podlaskiego. To przedstawicielki m.in.: biznesu, nauki, kultury, samorządu i medycyny, których wspólny głos ma stanowić istotny impuls do działań samorządu województwa. Rada ma doradzać, konsultować, opiniować, ale też inicjować różne działania związane ze sprawami społecznymi, w tym także np. ze zdrowiem kobiet.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego