Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obradowała Podlaska Rada Kobiet

25 kwietnia 2023

Zdominował ją temat dotyczący prokobiecych samorządów oraz dyskusja nad planowanymi działaniami. Wtorkowe (25.04) spotkanie zainaugurował członek zarządu Marek Malinowski, wręczając zaległe akty powołania trzem paniom: Wiesławie Burnos, prof. Annie Wasilewskiej oraz Katarzynie Syczewskiej-Woroncow.

– Wierzę, że wszelkie inicjatywy, które podejmiecie, będą dobre dla kobiet, ale i dla całej społeczności województwa podlaskiego – powiedział Marek Malinowski, gratulując wszystkim 17 członkiniom rady. – Bądźcie sobą, niech ten świat będzie piękny i kolorowy dzięki wam. Powodzenia w obradach!

Podlaska Rada Kobiet (PRK) jest organem opiniująco-doradczym i konsultacyjnym. Do jej zadań należy wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy jakości życia i zwiększenia aktywności obywatelskiej.

O tym, jak wygląda współpraca polskich samorządów przyjaznych kobietom, opowiedziała Małgorzata Wenclik, przewodnicząca PRK. Jak podkreśliła, ostatnie pięć lat to czas najaktywniejszego i najliczniejszego udziału przedstawicielek płci pięknej w życiu publicznym kraju.

– Powinno być jak najwięcej samorządów z kobiecą twarzą, a naszym zadaniem m.in. jest stworzenie im odpowiednich warunków do tego – akcentowała.

W odniesieniu do realizowanych działań przyznała, że wyznaje zasadę „wymyśl i wykonaj” i ją też zaproponowała jako obowiązującą podczas spotkań rady.

– Dziś powinnyśmy się zastanowić przede wszystkim nad tym, co będziemy robić i na czym się skupiać w tym roku. Żeby te nasze projekty były realne i spójne – przekonywała.

Prof. Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, uczuliła na kwestie problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Z kolei Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, podsunęła pomysł, by nagłośnić temat profilaktyki szczepień dla dziewczynek w kierunku wirusa HPV, który jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy.

– 1 czerwca ruszą bezpłatne szczepienia, a naszą rolą, jako Podlaskiej Rady Kobiet, jest dotarcie z informacją o problemie do jak największej liczby osób z naszego regionu. Moim zdaniem powinniśmy stawiać na kampanie społeczne – podkreśliła dyrektor BCO.

Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej urzędu marszałkowskiego, zaproponowała pomoc przy produkcji spotu informacyjnego w tej sprawie, włącznie z rozpropagowaniem go za pośrednictwem wojewódzkich mediów społecznościowych.

– Warto zrobić burzę mózgów, jak taki spot miałby wyglądać, a my z chęcią zrealizujemy wasze pomysły – zapewniła, zaznaczając, że kampania powinna być skierowana do rodziców.

Pomysł uzupełniła dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Puchalska proponując, by realizować go m.in. podczas organizowanych przez Województwo Podlaskie pikników rodzinnych, które – wzorem roku ubiegłego – odbędą się w okresie wakacyjnym na terenie całego regionu.

Spotkanie zakończyło się rozplanowaniem zadań na najbliższe tygodnie. Kolejne posiedzenie PRK już w czerwcu.

***

Podlaską Radę Kobiet tworzy 17 pań z Podlaskiego. To przedstawicielki m.in.: biznesu, nauki, kultury, samorządu i medycyny, których wspólny głos ma stanowić istotny impuls do działań samorządu województwa. Rada ma doradzać, konsultować, opiniować, ale też inicjować różne działania związane ze sprawami społecznymi, w tym także np. ze zdrowiem kobiet.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

25 kwietnia 2023

Powrót na początek strony