Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ostatnie pożegnanie porucznika Mieczysława Wroczyńskiego

19 lipca 2022

Tablica pośmiertna na krzyżu. Po lewej zapalona świeca.

Zagorzały patriota, miły, życzliwy, serdeczny człowiek. Tak w pamięci bliskich zapisał się ostatni uczestnik powstania warszawskiego z Białegostoku – Mieczysław Wroczyński. W poniedziałek, 18 lipca, w kaplicy na białostockim cmentarzu farnym odbyły się uroczystości pogrzebowe porucznika. Uczestniczył w nich wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

– To była bardzo ważna postać dla naszego województwa, niezwykle ciepły człowiek, który miał piękny umysł – mówił Sebastian Łukaszewicz.

Żywa lekcja historii

Jak przypomniał, wspólnie z marszałkiem Arturem Kosickim odwiedzali porucznika Wroczyńskiego podczas ważnych rocznic.

– Opowiadał nam o tym, jak wspólnie z kolegami z Tykocina ruszyli na powstanie warszawskie furmanką. Jak ci kilkunastoletni chłopcy musieli się ukrywać przed Niemcami w domostwach czy w lasach. To było piękne w panu Mieczysławie, że potrafił mówić o tym z nutką prawdziwej radości – wspominał wicemarszałek.

Żył dla Ojczyzny

Żałobnej mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Gutowski z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Powołując się na słowa św. Pawła z listu do Rzymian: „Nikt nie żyje dla siebie” w wygłoszonej homilii podkreślał, że Mieczysław Wroczyński żył dla Ojczyzny.

– Człowiek musi wypełnić pewne powołanie w swoim życiu, aby móc je zakończyć i wejść do królestwa Jezusa Chrystusa. Śp. zmarły Mieczysław dopełnił swojej misji – jako żołnierz, jako dobry, oddany obywatel naszego państwa – mówił.

Wspaniały, ciepły człowiek

W ostatniej drodze por. Wroczyńskiemu towarzyszyła rodzina, przyjaciele, reprezentanci władz, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Białegostoku i regionu. Wśród nich obecna była Ewa Rogalewska, przyjaciółka córki porucznika – Ewy Wroczyńskiej. Ona także wspomina Mieczysława Wroczyńskiego, jako „wspaniałego, ciepłego człowieka”.

– Nad ich posiadłością w Przewięzi unosił się zapach ziół i kwiatów. Ich dom był pełen patriotycznych pamiątek. Z panią Haliną tworzyli wspaniałe małżeństwo  – opowiadała.

Mieczysław Wroczyński urodził się 11 października 1919 r. w Łowiczu. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. w szeregach Podlaskiej Brygady Kawalerii. W czasie powstania warszawskiego w 1944 r. używał pseudonimu „Stary”. Był kapralem podchorążym w Zgrupowaniu „Chrobry II” i dowódcą łączności w I Batalionie „Lech Żelazny”. Zmarł w Białymstoku w poniedziałek, 11 lipca, w wieku 103 lat.


Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

19 lipca 2022

Powrót na początek strony