Otwarcie wiaduktu w Czyżewie
Otwarcie wiaduktu w Czyżewie / Kamil Timoszuk
To część dużego projektu, którego koszt sięga 3,4 mld zł, a pieniądze na jego realizację pochodzą z unijnego programu Łącząc Europę.
– My dzisiaj poprzez takie inwestycje jak Rail Baltica, jak ten wiadukt, tutejsze linie kolejowe i dworce, dźwigamy te ziemie, tak zaniedbane i niedostrzegane przez wiele lat. To są ważne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej ojczyzny. Dzisiaj kształtujemy współczesność tego regionu poprzez wielkie rządowe inwestycje, dające szanse na rozwój i zapewniające nowe miejsca pracy – mówił Jacek Sasin.
W podobnym tonie wypowiedział się również marszałek Artur Kosicki.
– Dla rządu jest tylko jedna Polska, bez podziałów. Ten wiadukt jest dobrym przykładem współpracy między samorządem a rządem. Droga, na której się znajdujemy, jest drogą wojewódzką, obok mamy wspaniały dworzec i wiadukt. Jak widać, działając wspólnie ponad podziałami, jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej – podkreślił marszałek.
Modernizacja ok. 70-kilometrowego odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica rozpoczęła się we wrześniu 2020 r. W tym czasie wymieniono stare szyny i podkłady, zmodernizowano perony i wybudowano bezkolizyjne przejazdy drogowo-kolejowe. Projekt zakłada również zamontowanie komputerowych systemów sterowania m.in. rozjazdami.
Gdy inwestycja zostanie ukończona, nie tylko znacznie podwyższy się bezpieczeństwo samochodowej i kolejowej podróży po regionie, ale skróci się również jej czas. Pociągi nie będą musiały zwalniać na przejazdach drogowych, a nowe tory umożliwią im osiągnięcie prędkości maksymalnej w okolicach 200 km/h. Dzięki czemu podróż najszybszym połączeniem z Białegostoku do Warszawy zajmie zaledwie 90 minut, a zwiększona przepustowość pozwoli uruchomić nowe połączenia.
Budowa trasy kolejowej Rail Baltica, zaczynającej się w Warszawie, przebiegającej przez Białystok i Ełk do Litwy, potem Łotwy, Estonii aż do Finlandii, jest jedną z najważniejszych inwestycji kolejowych wschodniej Polski. O znaczeniu nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym.
W wydarzeniu wzięli również udział wojewoda Bohdan Paszkowski, burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, a także prezes Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.
Dawid Korpacz, Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk