Podlaskie Forum Seniorów
Podlaskie Forum Seniorów
To kolejna inicjatywa skierowana do starszych mieszkańców województwa podlaskiego zorganizowana przez samorząd województwa.
– Jest mi niezmiernie miło, że przyjęliście państwo moje zaproszenie. Ja bardzo sobie cenię środowisko osób starszych, z racji doświadczenia zawodowego i życiowego. Cieszę się, że jesteście tutaj z nami, że możemy razem i podyskutować o rzeczach merytorycznych, i dobrze się pobawić – mówił Artur Kosicki.
Czas na działanie
Jak zaznaczył, obecny zarząd województwa wsłuchuje się w głos seniorów, dąży do wsparcia tej grupy społeczeństwa i jej aktywizacji, czego wyrazem są inicjatywy skierowane do osób 60 plus. Wśród nich m.in. strategiczny projekt unijny przeciwdziałający wykluczeniu seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami czy skierowany do samorządów projekt, dotyczący wsparcia rad seniorów z budżetu województwa.
– Te projekty powstały po konsultacji z państwem, to była wasza inicjatywa. Warto podkreślić, że to są realne przedsięwzięcia, które już są realizowane. Bo jest czas na dyskusje i czas na działanie – podkreślił marszałek.
W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński.
– Chciałbym was przeprosić za to, że za rzadko się z wami spotykamy, podziękować za waszą cierpliwość i wiarę oraz prosić, żebyście zawsze przy nas byli – apelował.
Z kolei radny miejski Henryk Dębowski podziękował zarządowi województwa za otwartość na problemy osób starszych. Zaproponował też, by na każdym z białostockich osiedli powstał klub seniora, „żebyśmy mogli porozmawiać o waszych potrzebach”.
Dobra motywacja
Podlaską operę odwiedziło około 800 osób powyżej 60. roku życia – przedstawiciele rad seniorów, klubów seniora i innych środowisk senioralnych z regionu. Jak zgodnie przyznawali, takie spotkania są potrzebne i bardzo motywujące.
– Dzięki nim możemy wyjść z domu, coś zobaczyć, z kimś się spotkać, posłuchać ważnych treści – mówiła Irena Szulc z Łap.
Wtórowała jej wiceprzewodnicząca Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego Danuta Roszkowska. Akcentowała, że samotność nie służy ludziom w żadnej grupie wiekowej, a zwłaszcza osobom 60 plus.
– Dzięki takim inicjatywom ludzie starsi się grupują, umawiają na kolejne spotkania. Najważniejsze, żebyśmy mieli zawsze kogoś obok siebie – zaznaczyła.
Sztuczna inteligencja i umysł w dobrej formie
W trakcie wydarzenia odbyły się dwie prelekcje. O tym, jak zadbać o jakość życia na emeryturze, ćwiczyć funkcje poznawcze, radzić sobie ze stresem i emocjami opowiedział uznany psycholog Piotr Łącki. Z kolei Paweł Tadejko, pracownik dydaktyczno-naukowy na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, przybliżył temat sztucznej inteligencji.
– Dziś technologie rozwijają się bardzo szybko i na pewno warto to wykorzystać, zaprzyjaźnić się z nimi – zachęcał.
O akcent rozrywkowy spotkania zadbali Czesław Majewski i Janusz Tylman, którzy zaprezentowali program pn. „Śpiewające fortepiany – koncertowo i z humorem!”. Specjalnie przygotowane z tej okazji stoisko miała też Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku – współorganizator wydarzenia.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego