Podsumowano udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 Dubai
Podsumowano udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 Dubai
Wprawdzie od zakończenia wystawy minęło pół roku, ale jak mówił prezes PAIH Krzysztof Drynda teraz widać efekty tej obecności Polski w Dubaju.
– My dzisiaj widzimy, jakie owoce zbieramy, widzimy dzisiaj kontrakty podpisywane przez polskich przedsiębiorców, widzimy, z jaką życzliwością władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich patrzą na Polskę, jak budujemy relacje gospodarcze – podkreślał i dodał, że udział w EXPO to znaczący element promocji Polski za granicą. – Absolutnie traktujemy światową wystawę EXPO, jako okazję promowania Polski nie tylko pod kątem piękna naszego kraju, piękna natury, kultury, ale przede wszystkim ten element gospodarczy, biznesowy jest dla nas kluczowy.
Padło też pytanie o zasadność organizowania imprezy, której formuła została wymyślona w XIX wieku i czy w dobie Internetu, nowoczesnych technologii ma to jeszcze sens. Uczestnicy panelu nie mieli co do tego wątpliwości, a bezpośrednie kontakty w nawiązywaniu relacji biznesowych czy kulturalnych określali jako podstawę.
– Spotykać się oczywiście należy, a my jako Podlaskie pokazaliśmy też kawał dobrej sztuki Leona Tarasewicza, więc ja sobie nie wyobrażam delektowania się takim wielkim dziełem, które ma niemal 46 m2 powierzchni tylko i wyłącznie przez Internet – mówiła biorąca udział w dyskusji Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Wielkim sukcesem, „czymś zupełnie nowym i niezwykłym” dla Emiratczyków był Polski pawilon wykonany z drewna i jednocześnie promujący ten budulec. Otwierało go Województwo Podlaskie poświęconą drewnu wystawą Xylopolis. Została ona przygotowana wraz z partnerami przez samorząd województwa.
– Jest to wyjątkowy budulec, wyjątkowo postrzegany przez Emiratczyków. I to czuliśmy, chociażby wtedy, kiedy wchodzili na tę naszą wystawę i wynosili szyszki. Te szyszki były dla nich jakąś totalną egzotyką. Wykonanie pawilonu z drewna i w systemie modułowym było znakomitym pomysłem – zaznaczyła dyrektor Łyżnicka-Sanczenko.
Warto dodać, że wystawa w Dubaju miała ogromne znaczenie dla Podlaskiego również ze względu na swego rodzaju „badanie” zainteresowania ideą Xylopolis, która zakłada utworzenie w naszym regionie centrum sztuki i nauki o drewnie.
– Decyzję o prezentacji naszej wystawy podjęliśmy kierując się trochę tym, co mówią mądrzy ludzie: jeśli nie docenią twego pomysłu za granicą to i często w domu nie docenią – mówiła Magdalena Łyżnicka-Sanczenko.
W Forum uczestniczyli również m.in. zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka i członek Rady Nadzorczej PAIH Wojciech Tołkin-Żmijewski oraz dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Mariusz Dąbrowski.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski; PAIH
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego