Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pomosty Przyszłości – poznaliśmy laureatów konkursu Fundacji Technotalenty

13 grudnia 2022

Grupa ludzi na scenie. Pozują do zdjęcia z dyplomami.

Laureaci to: Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej, zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firma Imagene.me S.A, a także przedsiębiorcy Przemysław Szleter i Grzegorz Chocian. Laureatów ogłoszono w poniedziałek, 12 grudnia podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Marszałka Artura Kosickiego podczas wydarzenia reprezentował dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Obsługi Gospodarczej w urzędzie marszałkowskim Mariusz Dąbrowski.

Pomosty przyszłości to projekt współorganizowany przez Województwo Podlaskie i Fundację Technotalenty.  

– Dzisiejsze wydarzenie poświęcone jest współpracy biznesu i nauki. Budowa tego typu relacji wymaga dużego wysiłku, ponieważ monetyzacja wiedzy zależy od co najmniej dwóch czynników: popytu zgłaszanego przez przedsiębiorców oraz chęci wyjścia poza mury uczelni ze strony naukowców – mówił dyrektor Dąbrowski.

Dodał, że wiele zależy od otoczenia w jakim biznes i nauka funkcjonują.

– Konstruktor maszyn z politechniki będzie miał łatwiej, jeśli w otoczeniu jego uczelni znajdą się producenci maszyn. Podobnie jest w każdej innej dziedzinie. Najważniejsze są powiązania między ludźmi i między organizacjami. Biznes zazwyczaj zaczyna się od rozmowy! Im częściej będziemy się spotykać i rozmawiać - przy okazji takich inicjatyw jak Pomosty Przyszłości - tym większa szansa, że współpraca biznesu i nauki będzie się materializować. Skorzysta na tym również region, ponieważ udana współpraca to rozwój, a rozwój to większe bogactwo lokalnej społeczności.

Kapituła konkursu wskazała najlepsze podmioty gospodarcze, instytucje naukowe oraz osoby współpracujące z biznesem lub nauką. Laury przyznano w czterech kategoriach.

Pierwsza z nich „Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego” to kategoria skierowana do firm współpracujących ze środowiskiem naukowym, realizujących wspólne projekty badawcze i rozwojowe o charakterze wdrożeniowym. W tej kategorii zwyciężyła firma Imagene.me S.A. Swoją działalność białostockie przedsiębiorstwo prowadzi w obszarze medycyny spersonalizowanej, genomiki oraz wielkoskalowych analiz danych biomedycznych, wykorzystujących między innymi technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Druga kategoria „Pomost do biznesu dla osoby” była przeznaczona dla osób odpowiedzialnych w swojej firmie za współpracę ze środowiskiem naukowym, dzięki którym realizowane są projekty badawczo-rozwojowe o charakterze wdrożeniowym. Kapituła konkursu statuetką w tej dziedzinie przyznała zespołowi naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za projekt „Przydatność diagnostyczna oznaczeń wolnych łańcuchów lekkich u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami neurologicznymi". Przedsięwzięcie było realizowane we współpracy z polskimi i zagranicznymi firmami. Statuetki otrzymali: prof. dr hab. n. med. Barbara Mroczko, dr n. med. Monika Gudowska-Sawczuk, prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska, dr hab. n. med. Jan Kochanowicz.

W kategorii „Pomost do biznesu dla instytucji naukowej” laureatem został Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej. Tutaj chodziło o wyłonienie najlepszych instytutów badawczych, uczelni, wydziałów lub innych jednostek uczelni, etc., które działają naukowo na rzecz przemysłu i skutecznie wdrażają projekty badawczo-rozwojowe o charakterze wdrożeniowym.

Natomiast wyróżnienia w kategorii „Pomost do nauki dla osoby” trafiły do Podlasianina Przemysława Szletera, współzałożyciela i prezesa DAC.digital jednej z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie, specjalizującej się w inżynierii i tworzeniem oprogramowania, integracją sprzętu dla branż logistycznych, medycznych oraz rolnictwa. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał też Grzegorz Chocian, prezes Zarządu i wspólnik EKOTON sp. z o.o., której działalność to typowa, systemowa współpraca nauki z biznesem.

Gala Pomostów Przyszłości była również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Wykład na temat „Badaj, rozwijaj biznes, inwestuj - Nowe Fundusze Europejskie” wygłosił  Dariusz Budrowski, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Odbył się także panel ekspercki na temat  „Nauka vs. Biznes – to sojusz na lata czy konflikt bez szans na rozejm?”, w którym uczestniczyli: prof. Marta Kosior-Kazberuk - rektor Politechniki Białostockiej, prof. Marcin Moniuszko -  prorektor ds. Nauki i Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Emilia Malinowska - Dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości w urzędzie marszałkowskim oraz Marek Dźwigaj - Prezes Zarządu Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i Marek Siergiej - Prezes Zarządu Promotech Sp. z o.o.

           

Aneta Kursa
fot.: Fundacja Technotalenty

 

Opis działalności wszystkich nagrodzonych znajduje się poniżej.

Pomost do biznesu dla instytucji

Laureat

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej

W pełni rozumiejąc konieczność szerokiej implementacji wyników prac badawczych, naukowcy z Wydziału Elektrycznego od wielu lat ściśle współpracują z firmami z branży automatyki, elektroniki oraz elektrotechniki. Współpraca z otoczeniem gospodarczym, w szczególności w zakresie prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz podmiotów gospodarczych stanowi istotny element Strategii rozwoju Wydziału Elektrycznego na lata 2021-2024, wynikający z misji Politechniki Białostockiej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół energoelektroników, który od wielu lat realizuje prace naukowe i projekty B+R nt. elektronicznych przekształtników energii (do kilkuset kW), w tym przekształtników: napędowych, rezonansowych, sieciowych z filtrami LCL, wielopoziomowych, DC/DC (izolowanych i nieizolowanych).

 

Pomost do biznesu dla osoby

Laureat

Prof. dr hab. n. med. Barbara Mroczko, Dr n. med. Monika Gudowska-Sawczuk, Prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska, Dr hab. n. med. Jan Kochanowicz

Projekt pt. :„Przydatność diagnostyczna oznaczeń wolnych łańcuchów lekkich u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami neurologicznymi" stanowił w latach 2019-2020 wspólną realizację działań prof. dr hab. n. med. Barbary Mroczko, dr n. med. Moniki Gudowskiej-Sawczuk, prof. dr hab. n. med. Aliny Kułakowskiej i dr hab. n. med. Jana Kochanowicza pracujących na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku z firmami The Binding Site Group Ltd. z siedzibą w Birmigham, UK i Biokom Diagnostyka sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, PL. Celem projektu była ocena przydatności diagnostycznej oznaczeń wolnych łańcuchów lekkich kappa (κ) i lambda (λ) w surowicy i płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM), a tym samym poszukiwanie wczesnych wskaźników diagnostycznych tego schorzenia, które dotyka głównie młodych ludzi i jest chorobą przewlekła, niekiedy trudną do zdiagnozowania, o złożonej etiologii.

 

Pomost do nauki dla podmiotu

Laureat

Firma Imagene.me S.A.

Firma Imagene.me S.A. (www.Imagene.me) została w 2018 roku w Białymstoku. Swoją działalność prowadzi w obszarze medycyny spersonalizowanej, genomiki oraz wielkoskalowych analiz danych biomedycznych, wykorzystujących między innymi technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Imagene.me SA wywodzi się ze środowiska akademickiego; została założona przez dr hab. Mirosława Kwaśniewskiego, genetyka molekularnego i bioinformatyka, kierownika Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz przez matematyka Mariusza Ferenca, specjalistę w zakresie tworzenia algorytmów AI/uczenia maszynowego, od lat skutecznie wdrażającego zaawansowane metody analizy danych w obszarze opieki zdrowotnej w USA.

Pomost do nauki dla osoby

Wyróżniony

Przemysław Szleter

Pochodzi z Podlasia, jest współzałożycielem i CEO w DAC.digital. Urodził się i dorastał w Grajewie. Wykształcenie wyższe uzyskał na Politechnice Gdańskiej oraz w Anglii, na Covetry University. Pierwsze doświadczenie zdobył w Barcelonie, jako inżynier przy budowie akceleratora cząstek elementarnych. DAC.digital założył w 2009 r., a jego główną wizją było stworzenie miejsca, które wyróżniałoby się innowacyjnością i najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie nowych technologii. Dziś DAC.digital jest jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie, specjalizującą się w inżynierii oprogramowania, zajmującą się tworzeniem oprogramowania oraz integracją sprzętu dla branż logistycznych, medtech oraz rolnictwa.

Wyróżniony

Grzegorz Chocian

Prezes Zarządu i wspólnik EKOTON sp. z o.o., której działalność to typowa, systemowa współpraca nauki z biznesem. Promotor innowacyjnego podejścia w określaniu hipoteki środowiskowej© przedsięwzięć. EKOTON sp. z o.o. jest polską, rodzinną firmą prywatną, pierwotnie założoną w 1998 roku w postaci spółki cywilnej. Specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru ochrony środowiska, gospodarki odpadami, realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, hydrotechnicznych (duża i mała retencja wody), przemysłowych, turystycznych i rolniczych, ponadto wsparcia firm i samorządów w zarzadzaniu strategicznym dotyczącym ochrony środowiska.

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

13 grudnia 2022

Powrót na początek strony