Posiedzenie rady seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego
Janina Czyżewska, przewodnicząca Podlaskiej Rady Seniorów zaprosiła uczestników na wykład specjalistów od „zdrowego starzenia się”. Omówiony został także temat Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora, który jest współtworzony z Policją i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
A o nowo otwartym oddziale geriatrii w Szpitalu Psychiatrycznym im. dr. Stanisława Deresza Choroszczy mówił Krzysztof Szeweluk, dyrektor placówki.
– Rozwijamy się, zatrudniamy fachowy personel, zapewniamy kompleksową opiekę, nie tylko geriatryczną, ale także, jeżeli pacjent tego wymaga, psychologiczną czy psychiatryczną – zaznaczył.
Oddział funkcjonuje od lipca br. Mieści się w nim 15 łóżek dla pacjentów.
Kolejnym istotnym punktem obrad było przedstawienie założeń akcji organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Radę Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego „Uniwersytet Bezpiecznego Seniora” – projekt informacyjno-edukacyjny dla seniorów, który omówiła Agnieszka Kopacewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Głównym celem projektu jest organicznie liczby zdarzeń przestępczych dotykających coraz częściej grupę społeczną, jaką są seniorzy. Projekt skierowany będzie do osób 50+ zamieszkujących województwo podlaskie. Ideą projektu „Uniwersytet Bezpiecznego Seniora” jest wcielenie się przez seniorów z województwa w studentów, którzy w ramach Uniwersytetu będą uczestniczyć w siedmiu wykładach – każdy poświęcony innej tematyce. Każdy z uczestników otrzyma indeks studenta, w którym zbierane będą zaliczenia każdego z wykładów poprzez uzyskanie pieczątki. Jak na prawdziwym uniwersytecie. Akcja ruszy w 2023 roku.
Celem działającej przy Marszałku Województwa Podlaskiego Rady Seniorów jest skazywanie potrzeb osób starszych i opiniowanie działań podejmowanych na ich rzecz, czyli angażowanie się w realizację polityki senioralnej w regionie.
Rada liczy 14 osób. Jej kadencja trwa 4 lata. Gremium może liczyć maksymalnie 15 członków, powoływanych spośród przedstawicieli reprezentujących osoby starsze oraz reprezentantów podmiotów zawodowo lub społecznie zajmujących się problematyką osób starszych. Posiedzenia odbywają się przynajmniej raz na kwartał, i są jawne. Rada swoje stanowiska wyraża w formie uchwał.
Pieczę nad działalnością rady sprawuje Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego