Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Przyjęcie Sztandaru Inspekcji Weterynaryjnej Województwa Podlaskiego

7 września 2023

Wicemarszałek Marek Olbryś podpisuje dokument

Przyjęcie Sztandaru Inspekcji Weterynaryjnej Województwa Podlaskiego / Duszyński Krzysztof

Odznaczenia państwowe, wystąpienia i wykłady zaproszonych gości. Tak wyglądało przyjęcie Sztandaru Inspekcji Weterynaryjnej Województwa Podlaskiego, które miało miejsce w czwartek, 7 września, w Białymstoku. Uczestniczył w nim wicemarszałek Marek Olbryś.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego. Następnie w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku rozpoczęto uroczyste spotkanie.

Sztandar to znak rozpoznawczy

Jak zaznaczył wicemarszałek Marek Olbryś, województwo podlaskie to jedno z tych miejsc w Polsce, które szczycą się bogatą tradycją hodowlaną i rolniczą, a wsparcie i kontrola weterynaryjna odgrywa tu kluczową rolę.

– Przyjęcie sztandaru to podwyższenie rangi służby weterynaryjnej w naszym województwie i duże wyróżnienie, szczególnie że posiada je tylko kilka inspekcji wojewódzkich w całej Polsce – mówił. – Samorząd województwa nie nadzoruje inspekcji weterynaryjnej, ale doceniamy w pełni wagę tej instytucji dla bezpieczeństwa żywności – podkreślił.

Idea ufundowania, poświęcenia i przyjęcia sztandaru zrodziła się około trzech lat temu. O jego genezie opowiedział Andrzej Czerniawski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

– To czwarty sztandar inspekcji wojewódzkiej w Polsce. Posiadanie sztandaru ma historię pochodzącą z czasów rycerskich. Sztandar jest najważniejszym znakiem i symbolem wyróżniającym i jednoczącym daną społeczność oraz podnoszącym jej prestiż, sztandar to znak rozpoznawczy. Jest to także zobowiązanie do dbałości o najważniejsze idee i wartości – powiedział.

Gwarancja jakości

Wykład inauguracyjny pt. „Inspekcja Weterynaryjna wczoraj, dziś i jutro – wyzwania i perspektywy” wygłosił Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

– Inspekcja Weterynaryjna kieruje się zintegrowanym podejściem, które ma na celu zapewnienie skutecznego funkcjonowania rynku wewnętrznego. Celem tego podejścia jest także natychmiastowe wykrycie i wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Gwarantuje ono spełnienie najwyższych standardów unijnych oraz międzynarodowych – zaznaczył.

Po uroczystych wystąpieniach gości wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym służbie weterynaryjnej, pracownikom administracyjnym, a także lekarzom powiatowym. Spotkanie zakończył koncert w wykonaniu zespołu dziecięcego.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, Bogumiła Olbryś, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, przedsiębiorcy oraz pracownicy inspekcji weterynaryjnej.

Monika Pańko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Krystian Guzewicz

7 września 2023

Powrót na początek strony