Rusza konkurs grantowy na likwidację barier architektonicznych
Rusza konkurs grantowy na likwidację barier architektonicznych
Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że kwestie dotyczące likwidacji barier architektonicznych w regionie są bardzo istotne dla samorządu województwa.
– Mimo, że sytuacja wygląda lepiej w obiektach użyteczności publicznej, to dużo jeszcze trzeba zrobić, jeśli chodzi o lokale mieszkalne osób prywatnych – mówił.
Jak dodał, jest to projekt, którego nigdy nie było w historii Samorządu Województwa Podlaskiego, a analiza programów innych urzędów w Polsce pokazała, że jest innowacyjny także w całym kraju.
Wsparcie osób indywidualnych
Do jednego mieszkańca może trafić grant o maksymalnej kwocie 50 tys. zł. Pieniądze mogą być przeznaczone na różnego rodzaju prace remontowo-budowlane związane z przystosowaniem mieszkania do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych i osób starszych. Może to być też zakup wyposażenia do 3 tys. zł.
Joanna Sarosiek informowała, że pieniądze trafią do niepełnosprawnych i niesamodzielnych mieszkańców Podlaskiego za pośrednictwem podlaskich gmin i powiatów.
– Mam nadzieję, że ten konkurs spotka się z pozytywnym odbiorem, zarówno po stronie mieszkańców województwa, jak i beneficjentów, czyli gmin i powiatów. Myślę, że jeśli będzie taka potrzeba, takie konkursy będą realizowane w przyszłości – powiedziała.
A potrzeba jest i to ogromna, o czym mówili uczestnicy spotkania, przedstawiciele podlaskich samorządów terytorialnych.
– Osoby niepełnosprawne potrzebują więcej uwagi, dzięki tym grantom postaramy się ich pobudzić do działania. Chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom, a dzięki marszałkowi, mamy teraz do tego taką okazję. Będziemy starać się pomóc mieszkańcom w ich codziennych trudach – mówił Wojciech Cybulski, wójt gminy Dobrzyniewo Duże.
Bariery (nie) do pokonania
Tomasz Piesiecki słowa uznania skierował w stronę zarządu województwa za duży nacisk na likwidację barier architektonicznych, a zgromadzonym na konferencji samorządowcom – za zainteresowanie.
– Widać, że państwu leży na sercu dobro mieszkańców naszego województwa – powiedział. – Osoba zdrowa może takich barier nie zauważać, dla osoby z niepełnosprawnością czy przewlekle chorej, te bariery mogą być nie do pokonania. A to nie osoby z niepełnosprawnością powinny się dostosować do otoczenia, ale otoczenie do ich potrzeb. To właśnie czyni zarząd województwa.
Marszałek z kolei wyraził nadzieję na sprawne przekazanie pieniędzy beneficjentom, podkreślając, że nastał czas działania, które jest dewizą tego zarządu województwa.
– Kwestia barier architektonicznych jest mi osobiście bardzo bliska, bo moja żona od 16 lat porusza się na wózku, dlatego postawiłem sobie za punkt honoru, żeby stworzyć projekt, który realnie rozwiązywałby problem ludzi z niepełnosprawnościami – podsumował.
Zakończył spotkanie, prosząc o uwagi i deklarując, że w przypadku większego zapotrzebowania, pula dostępnych środków będzie zwiększana.
Paulina Tołcz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego