Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Samorząd województwa uczcił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

3 sierpnia 2022

Przedstawiciele samorządu w trakcie składania wieńca.

Samorząd województwa uczcił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Złożeniem kwiatów przed białostockim pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej przy ulicy Kilińskiego wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski oraz członek zarządu Marek Malinowski oddali w poniedziałek, 1 sierpnia, hołd powstańcom warszawskim w 78. rocznicę zrywu.

Główne obchody rozpoczęły się uruchomieniem syren alarmowych o 17, godzinie „W” (kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia powstania warszawskiego – przyp. red.). Przed pomnikiem przy ul. Kilińskiego w Białymstoku zgromadzili się m.in. samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy, którzy minutą ciszy uczcili pamięć powstańców.

Smutny, ale ważny dzień

– Cieszę się, że tak wielu ludzi nie zapomina o tym ważnym dniu, gdzie porwali się młodzi żołnierze, którzy chcieli, żeby jak najszybciej wolna Polska przyszła. Niestety, ta wolna Polska nie przyszła i w ciągu 63 dni mnóstwo ich zginęło. Dziękuję za ten smutny dzień, ale jakże istotny w naszym życiu – zaznaczył mjr Czesław Chociej, prezes okręgu białostockiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Walka Polaków z okupantem sprzed 78 lat była niezwykle nierówna. Podobnie jak dzisiejszy konflikt zbrojny, wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę. Odniósł się do tego wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

– W kontekście wojny za naszą wschodnią granicą tym bardziej widzimy, jak cenne jest poświęcenie Ojczyźnie, swojemu krajowi, oddawanie za niego życia. Nasi sąsiedzi w Ukrainie toczą nierówną wojnę z rosyjskim najeźdźcą, my musieliśmy stawić czoła dwóm okupantom i robiliśmy to dzielnie – mówił.

Największa akcja zbrojna podziemia

Z kolei Marek Malinowski, członek zarządu województwa przypomniał, że powstanie było największym zrywem niepodległościowym II wojny światowej polskiego podziemia i największą akcją militarną AK.

– Powinniśmy pamiętać o tych wydarzeniach. Powinniśmy być wdzięczni powstańcom, bo dali oni świadectwo, jak obywatel powinien się zachować w obronie swojej Ojczyzny – podkreślał.

Po wygłoszeniu przemówień został odczytany Apel Poległych, po czym żołnierze oddali salwę honorową. Następnie złożono wieńce i kwiaty, zapalono też znicze. Uroczystości przed pomnikiem zakończyło odegranie utworu „Śpij kolego”.

Ostatni powstaniec z Białegostoku

Wcześniej przedstawiciele zarządu województwa – Sebastian Łukaszewicz i Marek Malinowski udali się na cmentarz farny, by uczcić pamięć płk. Mieczysława Wroczyńskiego, zmarłego 11 lipca br. uczestnika Powstania Warszawskiego z Białegostoku, żołnierza Armii Krajowej. Tu złożyli kwiaty i odmówili modlitwę w intencji jego duszy.

***

1 sierpnia 1944 r. na mocy rozkazu Komendanta Głównego Armii Krajowej (AK) gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego rozpoczęło się Powstanie Warszawskie o godz. 17, tzw. godzinie „W”. Działanie zbrojne miało na celu wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej, przed którą AK oraz Polskie Państwo Podziemne miało wystąpić w roli gospodarza.

Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.


Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

3 sierpnia 2022

Powrót na początek strony