Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Skwer imienia Pawła Adamowicza oficjalnie otwarty!

28 maja 2024

Skwer imienia Pawła Adamowicza oficjalnie otwarty! / Piotr Markowski

W centrum stanęła nowa fontanna wyposażona w kilkanaście dysz z reflektorami z kolorowym światłem. Przy niej dwie główne ścieżki łączące skwer z pozostałymi uliczkami, wygodne ławki, w tym podwieszane, i mnóstwo zieleni. Uroczyste otwarcie zmodernizowanej przestrzeni miało miejsce w niedzielę, 25 maja, podczas miejskiego Festynu Samorządności, w którym wzięli udział m.in. marszałek Łukasz Prokorym, wojewoda Jacek Brzozowski oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Teren skweru został podzielony na dwie strefy: pierwszą, reprezentacyjną, z pomnikiem Ludwika Zamenhofa oraz drugą, rekreacyjno-wypoczynkową wraz z fontanną i ławkami.

– To miejsce łączy dwie postacie: Ludwika Zamenhofa – który patrząc, jak ludzie nie dogadują się ze sobą, stworzył język uniwersalny Esperanto i Pawła Adamowicza – on z kolei widząc brak szacunku dla ludzi innych wyznań i o innych poglądach, walczył o te wartości i za nie też zginął. Ten skwer  łączy te dwa ideały, a swoją nowoczesną formą pięknie wpisuje się w stolicę Podlaskiego. Jestem przekonany, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców województwa i białostoczan – mówił marszałek. 

Więcej o zrealizowanej inwestycji, w kontekście trwającego Dnia Samorządności, mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. 

– Po gruntownym odnowieniu skweru oddajemy go w ręce białostoczan. Jest to szczególne miejsce, bo jest symbolem myśli Pawła Adamowicza, który pisał w swojej książce ,,Chcemy budować szczęśliwe społeczeństwo, które nie będzie nikogo odrzucać i gdzie wszyscy będą się czuli u siebie". Takie społeczeństwo opiera się na demokracji, praworządności, wolności wypowiedzi, wolności wyznania, wolności kobiet i mężczyzn oraz sprawiedliwości. To przesłanie jest uniwersalne i od zawsze stanowi moją inspirację. Powinno nią być też dla każdego samorządowca i społecznika – podkreślił prezydent. 

Modernizacja objęła także instalację wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną terenu. Zamontowano także nowe oświetlenie. Koszt całego przedsięwzięcia to 2,77 mln zł.

Już podczas niedzielnego Festynu Samorządności widać było, że nowa przestrzeń przypadła do gustu mieszkańcom miasta. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: był pokaz baniek mydlanych, kącik plastyczny dla najmłodszych oraz strefa z grami planszowymi.

W wydarzeniu udział wzięli również: poseł Piotr Adamowicz, poseł Krzysztof Truskolaski, zastępca prezydenta Białegostoku Marek Masalski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski. Byli też przedstawiciele rady miasta Białegostoku i Gdańska oraz delegaci służb mundurowych.

Dawid Korpacz
fot.: Piotr Markowski

Opublikował: Aneta Kursa

28 maja 2024

Powrót na początek strony