Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie noworoczne i otwarcie wirtualnej strzelnicy w Wyszkach

30 stycznia 2024

Spotkanie noworoczne i otwarcie wirtualnej strzelnicy w Wyszkach

Wtorkowe (30.01) spotkanie było okazją do podsumowania inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie na terenie gminy Wyszki i podziękowania tym, którzy przyczynili się do rozwoju tego samorządu. W wydarzeniu uczestniczył członek zarządu województwa Marek Malinowski.

– W ciągu ostatnich 5 lat do gminy Wyszki trafiły rekordowe środki z budżetu województwa i funduszy europejskich zarządzanych przez samorząd województwa. Cieszę się, że dzięki tym dotacjom moja rodzima gmina może się tak prężnie rozwijać – mówił Marek Malinowski.

Jak dodał, samorząd województwa wsparł finansowo szereg istotnych dla gminy inwestycji. To m.in. remont odcinka drogi wojewódzkiej 659 Bielsk Podlaski – Wyszki – Topczewo, budowa drogi gminnej w miejscowości Pulsze (600 tys. zł z budżetu województwa), termomodernizacja budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach (blisko 1,2 mln zł z funduszy europejskich). Dzięki dotacjom unijnym przekazanym przez podlaski samorząd zbudowano też stacje uzdatniania wody w Strabli i Budlewie oraz wodociąg w obrębie wsi Pulsze i przydomowe oczyszczalnie ścieków na terenie gminy.

Obecny zarząd województwa zwiększył też znacząco środki przekazywane ochotniczym strażom pożarnym. W ciągu jego kadencji gmina Wyszki otrzymała łącznie 165 tys. zł na ten cel. Dofinansowano też zakup aut strażackich dla jednostek w Topczewie oraz Niewinie Borowym.

Markowi Malinowskiemu oraz innym osobom, które przyczyniły się do rozwoju gminy, jej wójt Mariusz Korzeniewski wręczył w podziękowaniu pamiątkowe statuetki.

Wtorkowe spotkanie było także okazją do otwarcia wirtualnej strzelnicy. Jest ona innowacyjna i w bezpieczny sposób umożliwi entuzjastom strzelectwa doświadczenie realistycznego treningu. Mogą z niej nieodpłatnie korzystać wszyscy mieszkańcy gminy Wyszki. Wykorzystuje zaawansowaną technologię grafiki 3D. Umożliwia doznanie symulacji strzelania w wirtualnych środowiskach. W odróżnieniu od tradycyjnej formy treningu zapewnia w pełni bezpieczne użytkowanie. Broń wyposażona jest w laser emitujący niewidzialną wiązkę światła.

– Mam nadzieję, że to miejsce zachęci i naszą lokalną młodzież, i starszych do przyjścia i oderwania się od komputera. Może przyczyni się to do większego zainteresowania szkołą wojskową, która jest na terenie powiatu bielskiego – zaznaczył Mariusz Korzeniewski, wójt gminy Wyszki.

Ze strzelnicy mogą korzystać jednocześnie cztery osoby. Do dyspozycji są pistolety i karabinki, które realnie odwzorowują prawdziwą broń. Podczas ich używania odczuwalny jest odrzut oraz słychać charakterystyczny dla prawdziwej broni hałas. Strzelnica w Wyszkach została w większości sfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz ze środków własnych gminy.

W obu wydarzeniach uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, rządu, duchowieństwa, lokalni samorządowcy, sołtysi i przedsiębiorcy.

Paulina Tołcz, Krystian Guzewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Publikujący: Krystian Guzewicz

30 stycznia 2024

Powrót na początek strony