Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie z Radą Młodzieżową z gminy Wyszki

18 maja 2023

spotkanie Rady Młodzieżowej w gabinecie członka zarządu, Marka Malinowskiego

Spotkanie z Radą Młodzieżową

Upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży oraz wspieranie aktywności młodych ludzi – to główne założenia wizyty uczniów z gminy Wyszki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, które odbyło się w czwartek, 18 maja. W spotkaniu z młodzieżą wziął udział członek zarządu Marek Malinowski oraz wójt gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia budynku urzędu. Marek Malinowski zaprosił młodzież do swojego gabinetu i opowiedział o tym, czym zajmuje się zarząd województwa i sejmik.

– Cieszę się, że odwiedziliście nasze miejsce pracy. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie, na którym dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, przyczyni się do tego, że wasz zakres wiedzy na temat samorządu i działań z nim związanych poszerzy się – powiedział członek zarządu.

Urząd od środka

Goście zapoznali się również z głównymi zadaniami różnych departamentów urzędu marszałkowskiego.

– Pokazaliśmy m.in., czym zajmuje się Departament Zdrowia i Departament Edukacji, Sportu i Turystyki – mówiła Monika Borkowska, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia.

W Departamencie Zdrowia goście mogli zobaczyć prezentację dotyczącą chorób odkleszczowych, a także, jak w bezpieczny sposób usuwać te owady, kiedy już nas zaatakują.
O działaniach związanych ze sportem i turystyką opowiedziała Bożena Nienałtowska, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki oraz jej zastępczyni Bożena Bieryło.
Następnie Rada Młodzieżowa uczestniczyła w III posiedzeniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Ważny głos młodych

Członkami Młodzieżowej Rady z gminy Wyszki są uczniowie klas VI-VIII z trzech gminnych szkół. Rada, której kadencja trwa dwa lata, liczy piętnastu członków. Zajmuje się m.in. opiniowaniem projektów uchwał rady gminy mających wpływ na warunki rozwoju młodego pokolenia, inicjuje działania dotyczące życia młodzieży, inspiruje i koordynuje różnego rodzaju inicjatywy. Swoją działalność rozpoczęła w 2004 r.

Jak mówił Tadeusz Wielanowski, zastępca wójta gminy Wyszki i sekretarz Rady Młodzieżowej, głos młodzieży jest bardzo istotny. Rada ma za zadanie zauważać potrzeby mieszkańców gminy w szczególności tych młodszych, ma być „zapleczem dorosłej rady”. 

– W radzie realizujemy różnego rodzaju pomysły. Przykładowo działamy w wolontariacie, organizujemy dyskoteki, wycieczki. Dzięki spotkaniom łączymy szkoły z naszej gminy. Bardzo się lubimy i super spędzamy wspólnie czas – mówiła Amelia z klasy VIII w Topczewie, członkini Rady Młodzieżowej.

Odwiedziny w UMWP to główny punkt na planie wycieczki młodych samorządowców do Białegostoku, ale w planach jest jeszcze wizyta w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Aneta Kursa

18 maja 2023

Powrót na początek strony