Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Święty Roch i „Chopin po kurpiowsku” w Nowogrodzie

19 sierpnia 2024

Oficjele stoją na scenie.

Święty Roch i „Chopin po kurpiowsku” w Nowogrodzie / UMWP

To jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń w Muzeum-Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika oraz dla całej społeczności Nowogrodu i regionu. „Niedzielę na świętego Rocha” rozpoczęły w niedzielę, 18 sierpnia, dźwięk z ligawki Witolda Kuczyńskiego i jego pieśń o „śwantym Rochu” oraz tradycyjna formuła o otwarciu festynu wygłoszona przez Jacka Piorunka, członka zarządu województwa.

– To tradycja mająca wieloletnią historię, a od dwóch lat Skansen organizuje ją wspólnie z samorządem Nowogrodu już jako instytucja kultury Województwa Podlaskiego. Jako zarząd województwa i sejmik patronujemy temu wydarzeniu i wspieramy je. Tłumy, jakie korzystają z zaproszenia do Skansenu tego dnia dowodzą, że kurpiowska tradycja i kultura jest żywa i atrakcyjna – powiedział Jacek Piorunek, dziękując samorządowi Nowogrodu za przekazanie działki ze starym młynem na potrzeby rozwoju „kurpiowskiego miejsca mocy”. 

Sierpniowe uroczystości odbywają się dla uczczenia świętego Rocha, który otoczony jest w Nowogrodzie szczególnym kultem.     

– Odpust to cenna tradycja, a świeccy organizatorzy uroczystości, czyli samorząd i Skansen starają się wykorzystać święto także dla zabawy. Festyn zawiera atrakcje dla wszystkich i wypełnia istotną rolę w promocji regionu. Wieść o tym, jak można tu świętować i się bawić roznosi się coraz dalej poza Nowogród, powiat łomżyński... Jestem pewien, że ten kierunek działań, który owocuje ożywieniem, atrakcyjnością, wzrostem rozpoznawalności spodobałby się dziadkowi – podkreślał Jacek Chętnik, wnuk założyciela i patrona Skansenu.

Zamierza on wystąpić do samorządu województwa z wnioskiem, aby przyszły rok w Podlaskiem był rokiem Adama Chętnika w 140. rocznicę urodzin badacza Kurpiowszczyzny, ale także działacza politycznego i społecznego, patrioty.

„Niedziela na św. Rocha” to wydarzenie  także dla Nowogrodu i powiatu łomżyńskiego.    

– Zaczynamy je zawsze od „ducha”, czyli udziału we mszy, a potem jest coś „dla ciała”, czyli muzyczne i wokalne popisy utalentowanej kurpiowskiej młodzieży i stoiska z pysznościami kulinarnymi, wyrobami ludowymi. Cieszę się także, że dyrektor Skansenu wzbogacił propozycję o jarmark staroci – stwierdził Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu.

Wicestarosta Anna Gawrych podkreślała z kolei wielowymiarowość tego święta.         

– Święty Roch to patron na trudne czasy, a żyjemy w niełatwych. Jest tu i wątek estetyczny ze wspaniałą przyrodą nad Narwią, artystyczny z kapelami i śpiewakami oraz kunsztem ludowych twórców, integracyjny dla całej naszej społeczności – powiedziała Anna Gawrych.

Ze sceny tuż obok Skansenu gości witał dyrektor placówki Juliusz Jakimowicz.

– Piękna frekwencja w „kurpiowskim miejscu mocy”. Honorujemy tym wydarzeniem naszych przodków i kurpiowską kulturę. Tradycyjnie zaprosiliśmy też przedstawicieli unikalnych zawodów, którzy przybliżają tajniki kowalstwa, plecionkarstwa czy bursztyniarstwa. A na scenie przez cały dzień goszczą kapele i śpiewacy, w tym Gracyki, czyli utalentowana młodzież z kurpiowskich gmin, która na specjalnych warsztatach zgłębia tajniki muzykowania czy połączone siły dziewczęcego i kobiecego zespołu z ośrodka kultury w Nowogrodzie, który pod kierunkiem wspaniałej Joanny Kondrat przygotował koncert „Chopin po kurpiowsku” – opowiadał dyrektor Juliusz Jakimowicz.

Artystów, wśród których była m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, oklaskiwali m.in. poseł Alicja Łepkowska-Gołaś i wójt Zbójnej Elżbieta Parzych, liczni samorządowcy i tłumy gości.

W programie wydarzenia znalazł się jeszcze mniej „festynowy” akcent. Burmistrz Grzegorz Palka poinformował, że tego dnia do służby w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodzie wszedł nowy quad zakupiony przy decydującym wsparciu samorządu województwa. Podziękował także za decyzję  Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży o ustanowieniu 24-godzinnego dyżuru jednego z ambulansów w Nowogrodzie.   

Oficjalnego przekazania quada dokonał członek zarządu Jacek Piorunek.

– O wsparciu decydował cały sejmik, w którym byłem radnym, a ważną rolę miał także poprzedni zarząd województwa. Jednostki OSP mogą nadal liczyć na nasze wsparcie – podkreślił Jacek Piorunek.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz

Opublikował: Dawid Korpacz

19 sierpnia 2024

Powrót na początek strony