Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uroczyste obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego

19 marca 2024

Hołd wybitnemu solenizantowi złożono we wtorek, 19 marca. Odbyła się okolicznościowa msza, złożono kwiaty przed białostockim pomnikiem Marszałka, a uczestnicy uroczystości obejrzeli projekcję filmu „Marszałek 100 lat później”. Wzięła w nich udział m.in. Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej w urzędzie marszałkowskim.

W dniu imienin Marszałka Piłsudskiego, przed jego pomnikiem w centrum stolicy województwa zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta i regionu, w tym dzieci z białostockich przedszkoli. Tam uroczystości rozpoczęło odśpiewanie Marszu Pierwszej Brygady.

Następnie w pobliskim Kinie Ton odbyła się projekcja filmu w reżyserii Lidii Trojanowskiej „Marszałek 100 lat później”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac Ewy Cywińskiej „Pamiątki po dziadku”. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „Marszałek Piłsudski w oczach dziecka”.

Uroczyste obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyły tegoroczne Dni Kultury Kresowej. Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Związek Piłsudczyków oraz Fundacja w Dobrym Tonie, które finansowo wsparło Województwo Podlaskie.

Obchody imienin Marszałka Piłsudskiego ma swoje korzenie w czasach I Brygady w 1915 r. w Grudzynach koło Jędrzejowa. Tam legioniści podarowali Marszałkowi złoty zegarek, a rok później, w 1916 r. we Lwowie, szablę. W kolejnych latach imieniny były uroczystością obchodzoną w całym kraju, a po zamachu majowym (1926 r.) od 1927 r. stały się nieoficjalnym świętem państwowym.

Józef Piłsudski zapisał się w dziejach historii jako postać, która wywarła decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową. Marszałek spoczął w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków. Jego serce, zgodnie z pozostawionym testamentem, umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna. Tam zostało złożone w grobie jego matki.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

19 marca 2024

Powrót na początek strony