Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Brańsku odbyły się obchody 84. rocznicy masowych wywózek Polaków na Syberię

11 lutego 2024

Marek Malinowski podchodzi pod pomnik z wieńcem.

W Brańsku odbyły się obchody 84. rocznicy masowych wywózek Polaków na Syberię / Krystian Guzewicz

Msza święta w intencji ofiar, złożenie kwiatów w miejscu pamięci, widowisko historyczne dotyczące tragedii mieszkańców tych ziem. W ten sposób w niedzielę, 11 lutego, w Brańsku obchodzono 84. rocznicę masowych wywózek Polaków na Syberię. W wydarzeniu wziął udział członek zarządu województwa Marek Malinowski.

- Masowe wywózki Polaków na Sybir to jedna z kart w polskiej historii, która położyła się cieniem na losach tysięcy rodzin. Dzisiejsze wydarzenie, a w szczególności przejmująca inscenizacja to niecodzienna żywa lekcja historii, dzięki której młodsze pokolenie może poznać wymiar tragedii sprzed 84 lat. Bardzo się cieszę, że samorząd województwa, który dziś reprezentuję mógł przyczynić się do realizacji tego przedsięwzięcia – powiedział Marek Malinowski.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Grupa Wschód przy wsparciu Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Brańsku, Diecezjalnego Duszpasterza Sybiraków Diecezji Drohiczyńskiej, 15 Drużyny Harcerskiej Inki z Brańska oraz białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Patronatem honorowym uroczystość objął: Biskup Diecezji Drohiczyńskiej ks. dr Piotr Sawczuk oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Udział w  niej wzięła m.in Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji UMWP.

Realizację projektu dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Podlaskiego.

Opublikował: Mateusz Religioni

11 lutego 2024

Powrót na początek strony