Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wicemarszałek Marek Olbryś odwiedził łomżyńskie trojaczki

15 lutego 2023

W Łomży urodziły się trojaczki / UMWP

Adaś zapowiada się na prowodyra, Wituś to "przytulanka", a Leoś na razie nie wybrał jeszcze zdecydowanej drogi życiowej. Trzej chłopcy, dzieci Olgi i Łukasza Tryc z Łomży, w środę 15 lutego przechodzili w łomżyńskim Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego kontrolne badania, a z prezentami odwiedził ich wicemarszałek Marek Olbryś w towarzystwie Moniki Borkowskiej, zastępcy dyrektora Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego.

- Jesteśmy szczęśliwi, że przybywa obywateli naszego województwa. Przede wszystkim rodzicom gratulujemy i życzymy sił oraz wytrwałości w wychowywaniu tej wspaniałej trójki i jeszcze dwóch chłopców których już mają w domu. Jestem też dumny, że nasz szpital poradził sobie tak dobrze z trudnym przecież wyzwaniem. To zasługa wspaniałego personelu, który ma też do dyspozycji odpowiednie wyposażenie - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Mamie trojaczków wręczył bukiet kwiatów, a tatę, który miał na sobie koszulkę z logo klubu ŁKS Łomża zachęcał do sportowego wychowania chłopców. Rodzinie przekazał od samorządu województwa specjalne foteliki, w których dzieci można karmić, pokołysać, włączyć muzykę.

- Koszykarską drużynę już możemy formować - uśmiechał się Łukasz Tryc. 

Trojaczki przyszły na świat 16 stycznia. Trochę przed terminem. 

- Wszystko jest w porządku, zdrowo rosną. Starsi bracia są bardzo zadowoleni. Już chcieliby pomagać, brać na ręce, usypiać. Jak tylko któryś z maluchów zapłacze, biegną z drugiego pokoju przytulić czy dać smoczek. Piątka dzieci to duże wyzwanie, ale wystarcza nam to, co mamy. Chociaż większe mieszkanie pewnie by się przydało. My z trojaczkami na razie w jednym pokoju, Franciszek i Damian w drugim - mówiła Olga Tryc.

 

Jak dodawali rodzice, po miesiącu widać już pewne cechy maluszków. Adaś ma "charakterek". Podczas spotkania z wicemarszałkiem Olbrysiem, jako jedyny zdjął sobie czapeczkę. Może dlatego, że urodził się pierwszy i był w innym worku owodniowym niż bliźniaki: Leoś i Wituś. Obydwaj są spokojniejsi. Badania wykazywały, że będą trojaczki, zatem nie było niespodzianki dla rodziców, ale emocji nie brakowało.

- Siedziałem pod salą i kiedy przyszła wiadomość, to osunąłem się z ławki - wspominał Łukasz Tryc.

Teraz życie całej rodziny ma już swój rytm. Co najmniej jeden zawsze śpi, a dwóch rozrabia - śmieje się Olga Tryc.                   

Z trojaczków dumni są także lekarze z łomżyńskiego szpitala.      

- Ciąże wielopłodowe obarczone są zawsze olbrzymim ryzykiem i muszą być rozwiązywane w szpitalu co najmniej drugiego stopnia referencyjnego. Szczęśliwe zakończenie to wielka ulga dla rodziców i całego personelu – mówił dr Leszek Poppe. - Byliśmy dobrze przygotowani na każdą ewentualność - dodała kierownik oddziału Marta Jałbrzykowska.

Dziennikarze obecni na spotkaniu pytali Olgę Tryc czy nie chciałaby, aby wśród piątki pociech była chociaż jedna córeczka. Szczęśliwa mama jednak cieszy się przede wszystkim z dobrego rozwoju dzieci (cała trójka ma już po około 3 kilogramy wagi), ale nieco zgromiła wzrokiem męża, któremu wymknęło się: Wszystko jeszcze przed nami.   

 

Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Januszewicz/UMWP

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

15 lutego 2023

Powrót na początek strony