Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Szkole Podstawowej w Janowszczyźnie otwarto pawilon sensoryczny

5 kwietnia 2024

pawilon sensoryczny

W Szkole Podstawowej w Janowszczyźnie otwarto pawilon sensoryczny / UMWP

Ma wspomóc edukację dzieci z niepełnosprawnościami. Będą w nim prowadzone zajęcia terapeutyczne dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Pawilon otwarto w czwartek (4.04), a w wydarzeniu uczestniczyła członkini zarządu Wiesława Burnos.

Do tej pory uczniowie korzystali z ogrodu sensorycznego, który jest obok szkoły. W nowym budynku zajęcia będą mogły odbywać się niezależnie od pogody. Ma to być miejsce nauki, terapii indywidualnej i grupowej. Znajdują się w nim dwie sale i oranżeria.

– To bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Całoroczna praca z osobami z niepełnosprawnościami pozwoli na ich sprawniejszą aktywizację oraz włączenie do społeczności. Serdecznie gratuluję przedsięwzięcia i życzę powodzenia – mówiła Wiesława Burnos.

W ramach inwestycji cały obiekt zbudowano od podstaw, doprowadzając go do stanu zamkniętego. Powstała instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna i instalacja wentylacyjna. Przestrzeń wewnątrz przygotowano do położenia podłóg i posadzek, wykonano elewację i utwardzono nawierzchnię wokół budynku.

Powstał także park sensoryczny, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

Do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie uczęszcza około 200 uczniów, w tym ponad 30 z orzeczeniami o niepełnosprawności. Nauczyciele-terapeuci prowadzą dla nich zajęcia specjalistyczne – integrację sensoryczną, zajęcia logopedyczne, rewalidacyjne, a także korekcyjno-kompensacyjne.

Inwestycje zrealizowało Społeczno–Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator”. Jej całkowity koszt to blisko 1,3 mln zł, z czego ponad 1 mln zł pochodzi ze środków budżetu państwa.

Paulina Tołcz     
red.: Aneta Kursa
fot.: UMWP

Opublikował: Monika Pańko

5 kwietnia 2024

Powrót na początek strony