Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wierni prawosławni celebrowali 100-lecie Autokefalii Polskiej Cerkwi Prawosławnej

22 maja 2024

Wierni prawosławni celebrowali 100-lecie Autokefalii Polskiej Cerkwi Prawosławnej / Mateusz Duchnowski

Podlascy wierni uczcili ten jubileusz podczas Boskiej Liturgii, która odbyła się 22 maja w białostockim Soborze św. Mikołaja Cudotwórcy. W uroczystościach uczestniczyli m.in. marszałek województwa Łukasz Prokorym, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski oraz wojewoda Jacek Brzozowski.

Jubileusz przypada na tegoroczne uroczystości liturgiczne ku czci patrona białostockiego soboru oraz na 25-lecie ingresu ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskupa Jakuba.

Z tej okazji marszałek Łukasz Prokorym złożył życzenia wszystkim hierarchom Kościoła Prawosławnego i wskazał na jego szczególne znaczenie dla regionu.

– Bogactwem województwa podlaskiego jest jego różnorodność narodowa, kulturowa i religijna. Cieszę się, że ogromny wkład w realizację tych wartości wnosi społeczność prawosławna naszego regionu – mówił. – Z okazji obchodzonych dzisiaj uroczystości składam wszystkim hierarchom, kapłanom i wyznawcom prawosławia w województwie podlaskim najserdeczniejsze życzenia nieustającej opieki Bożej oraz życia w zdrowiu i pokoju – dodał.

Marszałek zapewnił również, że podlaskie jest miejscem, gdzie w pełni mogą być realizowane ekumeniczne wartości.

Rocznica uzyskania autokefalii, czyli uniezależnienie się polskiego Kościoła Prawosławnego od zwierzchnictwa moskiewskiego to okazja do przypomnienia historii prawosławia na ziemiach polskich. O jego nierozłączności z podlaską tradycją przypomniał wojewoda Jacek Brzozowski.

– Długo można mówić o znaczeniu Kościoła Prawosławnego dla Polski i dla podlaskiej kultury. Jego dziedzictwo jest powiązane z naszą historią, a jego bogactwo z dziejami naszej ojczyzny – podkreślił.

Z kolei prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zauważył, że świętowane 100-lecie, to tylko wycinek z całej historii prawosławia. Podkreślił także znaczenie współpracy między odłamami chrześcijaństwa.

– Przede wszystkim chcemy, aby wszyscy czuli się chrześcijanami, aby łączyła nas miłość do jednego boga i wiara w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – mówił.

W związku ze stuleciem autokefalii na ścianie soboru odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Uroczystą Liturgię sprawował metropolita warszawski i całej Polski Sawa w towarzystwie przybyłych hierarchów kościoła i zaproszonych gości. Kościół Katolicki reprezentował abp. Józef Guzdek. W nabożeństwie uczestniczyli również przedstawiciele miasta Białystok wśród nich: przewodnicząca rady miasta Katarzyna Jamróz i zastępca prezydenta Marek Masalski.

Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

22 maja 2024

Powrót na początek strony