Własnym głosem, czyli VII Podlaski Konwent Osób z Niepełnosprawnościami
VII Podlaski Konwent Osób z Niepełnosprawnościami zbiega się z dziesiątą rocznicą ratyfikacji Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się od dyskusji na temat dokumentu w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami w województwie podlaskim.
O równym prawie wszystkich osób niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie, o którym mówi artykuł 19. Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, wspominała Wiesława Burnos.
– Ważne jest to, żebyśmy w swoim życiu czynili wszystko, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły funkcjonować jak najlepiej, żeby takie osoby miały dostępne wszystko to, co mają inni, żeby mogły realizować się i dawać przykład siły i tego, że w najtrudniejszych warunkach da się osiągnąć sukces. Mimo różnych przeciwności, które spotykają każdego, można czerpać z życia ogromną satysfakcję – powiedziała. – Wraz z zarządem cieszymy się, że osoby z niepełnosprawnością zostały dostrzeżone oraz że w naszym województwie zaczęło się dziać dużo dobrego na rzecz tych osób – dodała.
Idea konwentu
Dr Anna Drabarz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz prezeska Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, rozpoczęła panel dyskusyjny od przybliżenia idei samego konwentu.
– Utworzenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, wokół której organizowane są konwenty, to był moment przełomowy, kiedy ruch osób z niepełnosprawnościami oraz osób, które je wspierają, zaczął się dopiero kształtować i rozwijać. Te dziesięć lat przyniosło nam dużo wyzwań. Musieliśmy też przygotować też osoby, które działają na rzecz realizacji praw osób z niepełnosprawnościami. Trzeba przyznać, że ta praca różnych fundacji, organizacji, administracji publicznej, samorządów jest realnie odczuwalna w wymiarze lokalnym i regionalnym – mówiła Anna Drabarz.
Dostępność z perspektywy osób z niepełnosprawnościami
Zbigniew Chrzanowski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa urzędu marszałkowskiego, Elżbieta Kujawa, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Katarzyna Józefowicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku oraz Rafał Średziński, prezes Stowarzyszenia My Dla Innych byli członkami pierwszego panelu dyskusyjnego, który poruszył temat praw osób z niepełnosprawnościami w naszym regionie.
Elżbieta Kujawa podkreślała, że w działaniach wspierających pełny udział w życiu społecznym osób z niepełnosprawnością bardzo ważna jest rzeczywista ich perspektywa. A sama doświadczając życia jako osoba niepełnosprawna, mówi ich głosem.
– Chcemy się rozwijać, chcemy, aby nasze otoczenie było bardziej dostępne, żebyśmy byli bardziej samodzielni. Wiele zmian dzieje się na naszych oczach, co pokazuje, że nasze funkcjonowanie jest lepsze – mówiła.
Urząd coraz bardziej przyjazny
Zgodnie z przepisami Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego dwa lata temu zostało powołane stanowisko koordynatora dostępności, którym jest Zbigniew Chrzanowski.
Efektem tego jest dostępność instytucji dla osób z niepełnosprawnościami. Realizuje się ona w obszarze dostępu do informacji, szkolenia pracowników w obsłudze klientów ze szczególnymi potrzebami, dostępności w infrastrukturze.
– Samorząd województwa jest także dysponentem środków finansowych, które zgodnie z ustawą mogą być przekazane podmiotom, które będą realizowały projekty czy przedsięwzięcia, które mają być dostępne także osobom z niepełnosprawnościami – podsumował Zbigniew Chrzanowski.
Dwa dni obrad
W programie dwudniowego spotkania znalazły się też m.in. warsztaty pn. „Nic (o nas) bez nas”, które poprowadzi Szymon Andrejczuk, przewodniczący Rady Młodych Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami. Temat to self adwokatura z perspektywy osoby niepełnosprawnej, czyli to, jak wygląda podejmowanie wysiłku na rzecz wpływania na rzeczywistość.
– Będę mówić o tym, co to jest self adwokatura, gdzie się objawia i w jakich formach oraz o tym, że dostęp do informacji jest bardzo ważny, a jest, bo ta informacja prowadzi do wiedzy. Porozmawiamy także o nowoczesnej pracy oraz o tym, że technologie kreują możliwości dla osób z niepełnosprawnościami – zapowiedział Szymon Andrejczuk.
Panele dyskusyjne: Dostępność i niezależne życie poza dużym miastem, Inteligentne miasta dla wszystkich, Edukacja w(y)łączająca, Nauka dla niepełnosprawności - niepełnosprawność w nauce, Bezpieczeństwo, rozwój, wzmocnienie. O słabosłyszalnych głosach osób z niepełnosprawnościami, Nikogo nie zostawiać z tyłu: dzieci, kobiety, migranci – to tylko część programu, który został przygotowany uczestnikom konwentu. W czwartek wieczorem zostaną wręczone nagrody w konkursie „10 na 10. Konwencyjnie w Podlaskiem”.
W konwencie biorą udział przedstawiciele Fundacji Aktywizacja, która jest współorganizatorem wydarzenia, osoby z Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, pracownicy Podlaskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby z niepełnosprawnościami. Osoby głuchonieme miały możliwość skorzystania ze spotkania, dzięki tłumaczeniu na język migowy. Wydarzenie jest także transmitowane na żywo.
Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego