Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Województwo Podlaskie weźmie udział w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka

29 marca 2024

Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia – to hasło przewodnie kolejnej edycji największego wydarzenia społeczno-gospodarczego na świecie. W trakcie piątkowej (29.03) konferencji marszałek Artur Kosicki i przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski wraz z zespołem specjalistów przedstawili plany promocji Województwa Podlaskiego na nadchodzącą wystawę w japońskiej Osace.

– Już za rok, 13 kwietnia, będziemy pakować się na Expo w Osace. To już tradycja, że Województwo Podlaskie uczestniczy w każdej edycji Wystawy Światowej. Planujemy, aby pokazać się tam jak najlepiej ze strony społecznej, kulturowej i gospodarczej. Bo Expo, to też okazja, aby nasi przedsiębiorcy przedstawili swój potencjał, nawiązali kontakty i współpracę z japońskimi partnerami – mówił Artur Kosicki.

Mimo że wystawa odbędzie się dopiero za rok, to przygotowania do niej idą pełną parą. Rola Województwa Podlaskiego jest o tyle ważna, że to właśnie nasz region otwiera wydarzenie w Polskim Pawilonie.

– Zaangażowane są już środowiska gospodarcze i kulturalne. Program będzie bardzo bogaty. Pokaże nasz region w sposób nowoczesny, energetyczny i artystyczny. Mamy szansę porządnie i błyskotliwie otworzyć pawilon – powiedziała Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, zastępca koordynatora zespołu do spraw wystawy Expo 2025.

Program Województwa Podlaskiego będzie oscylował wokół motywów, które są punktami łączącymi Japonię z Polską. Są to m.in. umiłowanie sztuki, dyscyplina ciała, harmonia i umiłowanie do natury czy głęboki szacunek do tradycji. Japończycy będą mogli zobaczyć m.in. pokazy sztuki lalkarskiej, pantomimę, taniec nowoczesny czy warsztaty z rękodzieła, a to wszystko z udziałem podlaskich artystów.

Oprócz wystaw kulturalnych Podlaskie planuje organizację misji gospodarczej. W jej ramach 30-40 przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw, reprezentujących sektor rolniczo-spożywczy, medyczny i technologiczny, zaprezentuje potencjał gospodarczy województwa i nawiąże niezbędne kontakty.

Jeszcze przed międzynarodową wystawą zostaną zrealizowane projekty promujące polski i podlaski udział w Expo. Jednym z pierwszych działań będzie namalowanie murali w 4 lokalizacjach: Osace, Białymstoku, Katowicach i Toruniu. Powstaną też filmy regionalne pokazujące mieszkańcom Japonii walory województw uczestniczących w wydarzeniu.

Działania promocyjne przed Expo 2025 na tym się nie kończą. Stworzona zostanie też specjalna strona internetowa w języku japońskim i angielskim. Nagrany będzie też spot pojmujący podlaską gospodarkę. Rozdystrybuowane w japońskich instytucjach zostaną także materiały reklamujące województwo.

Ze szczegółowymi informacjami na temat koncepcji Podlaskiego na Expo 2025 można się zapoznać oglądając zapis transmisji z konferencji.

Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Dawid Korpacz

29 marca 2024

Powrót na początek strony