Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy podlaskie gminy – Drohiczyn

27 lipca 2023

OdkrywamyPodlaskieGminyDrohiczyn-17.jpg

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej mieszkańców naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Drohiczyn, która jest perełką turystyczną położoną w dolinie Bugu.

Drohiczyn jest historyczną stolicą województwa podlaskiego. Został założony w I połowie XI w. przez ludność ruską. Wskazuje na to nazwa miasta pochodząca od imienia Drogit lub Drohicz. Był wówczas grodem warownym, który wraz z Brześciem i Mielnikiem stanowił osłonę przed napadami Litwinów i Jaćwingów.

Prawie tysiąc lat historii

Rozwojowi Drohiczyna sprzyjało położenie nad rzeką Bug na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych wiodących z Rusi nad Bałtyk, na Mazowsze i do Polski.

Okresem największego rozwoju miasta był XVI w. W Drohiczynie istniał wtedy port rzeczny na Bugu, działało aż 70 karczm i dziewięć młynów wodnych. Pod koniec XVI w. w Drohiczynie żyło tylu mieszańców, co obecnie, czyli ok. 2 tys. Miasto słynęło ze stojących na wysokim poziomie szkół prowadzonych przez franciszkanów, pijarów, jezuitów (szkoły męskie) oraz benedyktynek (szkoła żeńska), a także z targów i jarmarków.

Perełka regionu

Około 80 proc.  gruntów w gminie  stanowią użytki rolne. Trzy czwarte, czynnej zawodowo, ludności  pracuje w gospodarstwach rolnych. Gleby w okolicach Drohiczyna są przeważnie piaszczyste. Słabsze znajdują się w dolinie nad Bugiem, lepsze, na wysoczyźnie, w głębi gminy. Nieco ponad 60 proc. gleb na gruntach ornych zakwalifikowano do IV klasy bonitacyjnej.

W gminie znajduje się wiele terenów rekreacyjnych. Najatrakcyjniejsze są pod tym względem oczywiście obszary wzdłuż rzeki. Bardzo popularne są pływy kajakowe. Rzeka jest też wspaniałym miejscem połowów. Tereny zachęcają również do uprawiania turystyki rowerowej.

 Miejsca warte odwiedzenia:

  • Kościół Katedralny pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i zabudowania pojezuickie.
  • Barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
  • Barokowy kościół Zakonu Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych.
  • Klasycystyczna cerkiew prawosławna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy.
  • Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II.
  • Muzeum Parku Historyczno-Kulturowego „Bug – pogranicze kultur i religii”.
  • Muzeum kajakarstwa.
  • Wystawa starych motocykli.
  • Góra Zamkowa.
  • Kościół pw. św. Rocha w Miłkowicach Maćkach.
  • Diecezjalne Sanktuarium Maryjne w Ostrożanach.

źródło: Urząd Gminy w Drohiczynie
oprac.: Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

27 lipca 2023

Powrót na początek strony