Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

60-lecie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

8 grudnia 2022

Pani Burnos stoi przed mężczyzną w garniturze

60-lecie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku / UMWP

Były gratulacje, podziękowania, odznaczenia i medale dla osób zasłużonych. Jubileusz szpitala klinicznego zgromadził w czwartek, 8 grudnia, w Auli Magna Pałacu Branickich wielu znakomitych gości. Okolicznościowy grawerton w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego dyrektorowi placówki Janowi Kochanowiczowi wręczyła Wiesława Burnos, członek zarządu. W spotkaniu uczestniczył także Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.

– Przyjmijcie, proszę, od całego Zarządu Województwa Podlaskiego gratulacje, podziękowania za wspaniałą opiekę nad pacjentami i życzenia, abyście bezpiecznie pracowali w zdrowiu i pokoju. Wszystkiego dobrego – powiedziała Wiesława Burnos, zwracając się do licznie zgromadzonych pracowników szpitala.

Marszałek Artur Kosicki z okazji jubileuszu wystosował list. Podziękował w nim za „zaangażowanie, zapał i oddanie sprawie najwyższej – sprawie ratowania ludzkiego zdrowia i życia”.

– Życzę, aby kolejne lata istnienia szpitala obfitowały w zawodowe i osobiste sukcesy wszystkich pracujących w nim osób. Niech pomyślnie przekładają się one na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego dla mieszkańców województwa podlaskiego – napisał marszałek (pełna treść listu w załączeniu).

Ambitny i z perspektywami

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) to szpital Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Mieści się w dwóch lokalizacjach: przy ul. Skłodowskiej-Curie i na Dojlidach przy ul. Żurawiej. Placówka przez 60 lat stała się jedną z najnowocześniejszych w kraju. Ma też bardzo ambitne plany na przyszłość i pomysły na rozwój. Mówił o tym dyrektor Jan Kochanowicz.

– Kwintesencją tego szpitala są ludzie. I żeby nasi stażyści, i rezydenci mieli perspektywy, musimy dalej inwestować, bo inwestujemy w nas, w mieszkańców naszego regionu – podkreślił Jan Kochanowicz.

– Inwestycje, które planujemy, są związane ze współpracą z Uniwersytetem Medycznym. Jesteśmy bazą dydaktyczną dla studentów. Medycyny nie da się nauczyć z książki czy YouTube. Młodzi adepci medycyny muszą dotknąć pacjenta, porozmawiać z nim, nabyć obycia klinicznego. I to właśnie ten codzienny kontakt z pacjentem tworzy z naszych absolwentów pełnoprawnych lekarzy – dodał dyrektor.

Miejsce przyjazne pacjentom

List od rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Adama Krętowskiego odczytał Janusz Dzięcioł, prorektor ds. klinicznych i szkolenia zawodowego.

– Minione lata to okres ogromnego rozwoju USK, zarówno pod względem infrastruktury, jak i liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych, dzięki czemu szpital stał się placówką o wysokospecjalistycznej działalności leczniczej, odgrywając kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia mieszkańców regionu – pisał Adam Krętowski.

Jubileusz szpitala to okazja do zauważenia i docenienia pracy osób, dzięki którym placówka działa tak dobrze oraz jest ceniona przez pacjentów. W trakcie uroczystości kilkadziesiąt osób zostało wyróżnionych medalami za długoletnią służbę oraz odznakami honorowymi.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, parlamentarzyści – senatorzy Marek Komorowski i Mariusz Gromko oraz poseł Mieczysław Baszko, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych oraz osoby związane z podlaską służbą zdrowia. Uświetnił je występ Podlaskiej Orkiestry Salonowej.

Zwieńczeniem uroczystości była degustacja jubileuszowego tortu.

USK pierwszych pacjentów przyjął 15 grudnia 1962 r. W tej chwili jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie, jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Zatrudnia ok. 3 tys. pracowników. Mieści się tu 910 łóżek dla pacjentów, w tym 113 łóżek intensywnego nadzoru. Placówka ma 38 klinik i oddziałów, 43 poradnie, nowoczesny SOR i lądowisko na dachu szpitala. Blok operacyjny ma 26 sal operacyjnych oraz 13-stanowiskową salę wybudzeń.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

8 grudnia 2022

Powrót na początek strony