Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Badminton lekarstwem na krótkowzroczność. Podsumowano projekt

19 października 2022

Dorośli i dzieci siedzą obok boiska do badmintona

Badminton lekarstwem na krótkowzroczność. Podsumowano projekt

Gra poprawia sprawność fizyczną i korzystnie wpływa na rozwój mentalny. W środę, 19 października, uroczyście podsumowano projekt „Badminton w zapobieganiu postępowi wady krótkowzroczności u dzieci”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu Województwa Podlaskiego. Podczas konferencji prasowej samorząd województwa reprezentował Wojciech Tołkin-Żmijewski, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka.

W projekcie uczestniczyło 20 dzieci w wieku od 7 do 15 lat, dziesięcioro z wadą od minus 1,5 dioptrii do minus 4 i dziesięcioro z wadą od minus 4 dioptrii do minus 7. Uczestnicy zostali przebadani przez specjalistów z zakresu okulistyki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku na początku projektu. Trzy razy w tygodniu uczestniczą w zajęciach z badmintona, które będą trwały do końca października i są prowadzone przez trzech trenerów.

List do organizatorów i uczestników projektu skierował marszałek Artur Kosicki.

Cieszę się, że to innowacyjne prozdrowotne przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Jak się okazuje – efektem pełnej dynamiki gry w badmintona, gdy oko skupia się na szybko lecącej lotce, jest poprawa stanu wzroku u młodzieży zagrożonej krótkowzrocznością. Jednoznacznie świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych u wszystkich dzieci uczestniczących w projekcie. Jest mi niezmiernie miło, że jako samorząd województwa podlaskiego mogliśmy wesprzeć tę cenną inicjatywę – napisał marszałek.

Towarzystwo Sportowo-Rekreacyjne Badders Badminton Club monitorowało uczestników przedsięwzięcia pod względem aktywności fizycznej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów projektu. Według naszych obserwacji, sprawność fizyczna u podopiecznych wzrosła o 100 proc., unormowała się również ich waga. Projekt wpłynął również na rozwój mentalny, bo poprawił dzieciom ich samoocenę – powiedziała  Aneta Narel z Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego Badders Badminton Club.  

Krótkowzroczność środowiskowa staje się chorobą cywilizacyjną, przyczynił się do tego postęp cyfryzacji – gry komputerowe, telefony, zdalne nauczanie, zastępowanie kontaktów rówieśniczych mediami społecznościowymi, brak ruchu, zanik aktywności fizycznej.

Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Piotr Babulewicz

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

19 października 2022

Powrót na początek strony