Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko milion złotych na Centrum Usług na rzecz Osób z Autyzmem

27 października 2022

Placówka powstanie w Białymstoku i otoczy opieką 80 osób z terenu gmin Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). W czwartek, 27 października, umowę na dofinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy europejskich podpisali wicemarszałek Marek Olbryś oraz Karolina Bajer i Marcin Kruhlej z białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu (KTA).

– Dla nas, jako samorządu województwa, to ważny dzień. Możemy wspomóc działalność stowarzyszenia, które służy pomocą potrzebującym. Wielki ukłon w jego stronę, w stronę ludzi, którzy chcą działać dla drugiego człowieka – powiedział Marek Olbryś. – Liczę, że dzięki realizacji tego projektu osoby z autyzmem poczują się ważne dla naszego społeczeństwa, dla Województwa Podlaskiego. A tego chcemy, aby wiedziały, że są ważne, że są potrzebne. Zasługują na uwagę i wsparcie.

Rusza rekrutacja

Marcin Kruhlej, wiceprezes białostockiego oddziału KTA podkreślił, że to nie pierwszy raz, gdy samorząd województwa wspiera ludzi ze spectrum autyzmu.

– Już teraz chciałbym zaprosić wszystkie rodziny i osoby zainteresowane skorzystaniem z tego wsparcia, aby weszły na naszą stronę internetową, ponieważ rozpoczynamy właśnie rekrutację do działań zaplanowanych w projekcie – zachęcił wiceprezes.

Udział w nim mogą wziąć osoby z terenu BOF, czyli z Białegostoku, Choroszczy, Juchnowca Kościelnego, Turośni Kościelnej, Łap, Wasilkowa, Dobrzyniewa Dużego, Czarnej Białostockiej, Zabłudowa i Supraśla. Warunkiem jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego.

Pomoc w codziennym życiu

A w ramach projektu zaplanowano m.in. adaptację pomieszczeń na cele centrum oraz zakup odpowiedniego wyposażenia. Sfinansowane zostaną także usługi asystenckie dla osób z autyzmem – wsparcie w codziennych czynnościach, w dotarciu m.in. do lekarza, miejsc publicznych (i asystowanie w tych miejscach), do pracy czy szkoły. Podopieczni wezmą również udział w zajęciach terapeutycznych, m.in. terapii pedagogicznej, behawioralnej, fizjoterapii. Z kolei opiekunowie będą uczestniczyć w specjalnych warsztatach – „Rodzinne autonomie samodzielności”.

Przygotowane zostaną również mieszkania – wytchnieniowe  i wspomagane. W każdym z nich przeprowadzone zostaną remonty i kupione odpowiednie wyposażenie. W pierwszym z nich zapewniona zostanie opieka osobom, których opiekunowie potrzebują odpoczynku. Natomiast drugie przygotuje osoby w nim przebywające (pod opieką specjalistów) do prowadzenia samodzielnego życia.

– Naszym zadaniem jest prowadzenie mieszkania wytchnieniowego. Obecnie jesteśmy na etapie remontu lokalu, który przeznaczyła na ten cel osoba prywatna – poinformowała Ewa Ciesłowska, prezes Fundacji Przystanek Autyzm.

Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. Jego koszt to ponad milion złotych.  

Barbara Likowska-Matys, Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

27 października 2022

Powrót na początek strony