Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dodatkowa dotacja na Centrum Badań Innowacyjnych PLUS

31 marca 2023

Dotacja na CBI PLUS

Zarząd zwiększył dotację na badania naukowe na UMB

To inwestycja strategiczna dla rozwoju regionu. Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej (CBI PLUS) przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku pozwoli prowadzić prace naukowe na najwyższym światowym poziomie. Na posiedzeniu w piątek, 31 marca, zarząd województwa zwiększył o 3,5 mln zł dofinansowanie z funduszy europejskich na tę inwestycję.

– Centrum Badań Innowacyjnych PLUS to wielka szansa dla rozwoju medycyny na światową skalę. Infrastruktura będzie wykorzystywana do badań naukowych w zakresie terapii i diagnostyki chorób nowotworowych i innych chorób cywilizacyjnych. Pozwoli też na rozwinięcie współpracy z polskim przemysłem farmaceutycznym i biotechnologicznym w obszarze poszukiwania nowoczesnych terapii i metod diagnostycznych – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Projekt UMB zakłada budowę, remont i modernizację laboratoriów oraz kupno nowoczesnej aparatury badawczej. Badania będą prowadzone nad chorobami, które stanowią obecnie duże zagrożenie społeczne, jak: otyłość, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, choroby neurodegeneracyjne, przewlekłe choroby nerek i wątroby, nowotworowe. Naukowcy będą również prowadzić badania nad zdrowym starzeniem się oraz profilaktyką chorób wśród osób starszych. Zajmą się również medycyną regeneracyjną, co może rozwiązać m.in. problem niedoboru organów do przeszczepów czy też ich odrzucenie u pacjentów. Z kolei w laboratorium epidemiologicznym będą pracowali nad skutecznymi sposobami walki z pandemią.

Dodatkowa dotacja zostanie przeznaczona m.in. na budowę obiektów przeznaczonych do wykorzystania przez Białostockie Centrum Obrazowania Molekularnego.

Wartość tej inwestycji wynosi blisko 180 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich pokryje ponad 140 mln zł.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

31 marca 2023

Powrót na początek strony