Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dwa duże oddziały w białostockiej „Śniadecji” oficjalnie otwarte

22 maja 2023

Kilkanaście osób podczas zwiedzania nowo otwartego oddziału.

Dzięki kompleksowemu remontowi ortopedii urazowej oraz urologii onkologicznej i ogólnej pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku będą mieć znaczne lepsze warunki pobytu, a lekarze pracy. W poniedziałek, 22 maja, oficjalnie oddano oba oddziały do użytku. W uroczystości wziął udział marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu Marek Malinowski. Samorząd województwa reprezentował także Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.

Koszt inwestycji to niemal 13 mln zł. Dotacja z funduszy unijnych wyniosła 8 mln zł, a prawie 5 mln zł pochodzi z budżetu województwa. Sfinansowany ze środków województwa został też zakup umeblowania obu oddziałów w łącznej kwocie 1,2 mln zł.

– Bardzo miła chwila, czekaliśmy na nią bardzo długo. Naszym zadaniem było dołożenie starań, aby cały personel szpitala mógł pełnić swoją służbę w dobrych warunkach. Bardzo się cieszę, że to się udało zrobić. Oddajemy w ręce ordynatorów wyremontowane i wyposażone oddziały. Mam nadzieję, że będzie się w nich dobrze pracowało – mówił Artur Kosicki.

Optymalne warunki dla pacjentów i personelu

Marszałek, który przypomniał, że w latach 2019-2023 szpital wojewódzki otrzymał w sumie prawie 70 mln zł dofinansowania, podziękował całej kadrze tej placówki medycznej za profesjonalizm i zaangażowanie.

– Cieszę się, że zarządzamy takim szpitalem, ale przede wszystkim, że możemy współpracować z tak wspaniałymi ludźmi. Jesteście państwo fachowcami, jesteśmy z was dumni – podkreślił.

W podobnym tonie wypowiedział się Marek Malinowski.

– Bardzo się cieszę, że nasze szpitale rozwijają się, a pacjenci uzyskują pomoc na bardzo wysokim poziomie – przy udziale wykwalifikowanej kadry i nowoczesnego, funkcjonalnego sprzętu – zaznaczył.

Z kolei Bogusław Dębski przypomniał historię modernizacji szpitala.

– Myślę, że poprawa infrastruktury będzie służyła temu, aby mieszkańcy stolicy województwa byli właściwie zaopatrzeni. Gratuluję wszystkim, którzy do tego doprowadzili – podkreślił przewodniczący sejmiku.

Komfortowe sale, nowoczesny sprzęt

Oddział urologiczny i ortopedyczny to jedne z ostatnich, które jeszcze były w lokalizacji z lat 70. Nie były one remontowane od 40 lat. W jednej sali musiało pomieścić się pięć osób. Łazienki znajdowały się na korytarzu.

– Teraz mamy piękne warunki, sale jedno- i dwuosobowe. Naprawdę, jest czego zazdrościć – mówił dyrektor szpitala Cezary Nowosielski, dziękując zarządowi województwa za uzyskane wsparcie.

Zmodernizowany oddział urologii onkologicznej i ogólnej mieści 24 pacjentów, a ortopedyczno-urazowy – 34. Są tu nowe łóżka ortopedyczno-urologiczne, a także sale zabiegowe i pooperacyjne. Zakupiono nowoczesny sprzęt, m.in. aparat RTG z ramieniem C na oddział urologii i aparaturę medyczną na ortopedię. Oddziały są wyposażone w klimatyzację oraz dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

– Wreszcie będziemy pracować we właściwych warunkach. Wcześniej wykonywaliśmy grubo ponad 2 tys. zabiegów rocznie i myślę, że zrobimy wszystko, aby do takiej intensywności pracy wrócić jak najszybciej – mówił dr Jerzy Wojnar, lekarz kierujący oddziałem ortopedyczno-urazowym. 

Natomiast Andrzej Nazarkiewicz, starszy asystent na oddziale urologii, podziękował w imieniu swoich pacjentów za „dobre warunki do tego, by spędzić trudny czas choroby i jak najszybciej wrócić do zdrowia”.

Oddział Urologii Onkologicznej i Ogólnej oraz Oddział Ortopedii Urazowej Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku to bardzo ważne miejsca na medycznej mapie regionu. Każdego roku hospitalizowanych jest w nich średnio po 1,5 tysiąca pacjentów.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Publikujący: Anna Augustynowicz

22 maja 2023

Powrót na początek strony