Konferencja „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej"
Konferencja „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej" / UMWP
Celem wydarzenia jest uświadamianie kobiet w stosowaniu profilaktyki zdrowotnej, wsparcie chorych, a także pomoc w radzeniu sobie ze stresem związanym ze strachem przed jej powrotem. Jak mówiła Wiesława Burnos kolejne już tego typu spotkanie, jest wyjątkowe, bo przyciąga kobiety, które „łączy to samo”.
- Słyszę wiele historii kobiet, które w czasie choroby poznały kogoś z tym samym problem. Z tego typu spotkań pozostają różne znajomości i przyjaźnie. Te kobiety mówią, że po przebytej chorobie życie nabiera innego wymiaru i są z niego bardziej zadowolone - powiedziała Wiesława Burnos.
W osobistych słowach mówiła o istocie kobiecości i sile życia po chorobie.
- Prawdziwa uroda musi mieć w sobie tajemnicę, skazę, wyjątkowość (…). Ważne, aby mieć kontrolę nad własnym życiem na każdym jego etapie. Niekoniecznie trzeba wyznaczać dalekosiężne cele, sama droga jest ciekawa. Życzę Wam, abyście były zadowolone ze swojego życia – dodała.
Jak mówiła Magdalena Borkowska, dyrektor BCO tego typu konferencja jest czasem na rozmowy o różnych aspektach zdrowia, leczenia i sposobach radzenia sobie z trudnościami, które niesie ze sobą walka z rakiem piersi.
– Obowiązkiem Białostockiego Centrum Onkologii jest nie tylko leczyć, ale też organizować tego typu wydarzenia, spajać i tworzyć organizację osób, które są w trakcie choroby, albo po chorobie - mówiła Magdalena Borkowska. – Widzimy, że jest potrzeba takich spotkań, ponieważ chcemy czuć się zaopiekowane. Obalamy mity, dowiadujemy się nowych tematów związanych ze zdrowiem. Dlatego niezbędnym jest, aby poza murami szpitalnymi spotykać się, rozmawiać i przede wszystkim nawzajem się wspierać. Te relacje, które nawiązują się w czasie choroby, na tyle nas spajają i łączą, że nie są to tylko relacje służbowe czy zawodowe – zaznaczyła.
Breast Cancer Unit
Dzięki staraniom dyrekcji BCO oraz obecnego zarządu województwa, w tym marszałka Artura Kosickiego powstało Centrum Chorób Piersi (Breast Cancer Unit), które działa przy Białostockim Centrum Onkologii. Jest to centrum kompleksowego leczenia i diagnostyki chorób nowotworowych u kobiet w Podlaskiem. BCU we wrześniu br. otrzymało prestiżowy europejski certyfikat EUSOMA. To jedyny ośrodek w kraju, który może się pochwalić takim wyróżnieniem. To dowód na to, że placówka spełnia najwyższe wymogi i standardy leczenia.
Wykład pt. „Zaawansowany rak piersi – leczenie paliatywne czy leczenie choroby przewlekłej?” wygłosiła dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, koordynatorka merytoryczna Breast Cancer Unit (BCU) w Białostockim Centrum Onkologii. Jak powiedziała specjalistka onkologii klinicznej, konferencja powstała mi.in. z potrzeby przekazywania rzetelnych informacji na temat choroby.
- To choroba spotyka Was-kobiety, a Wy spotykacie lekarza, i to od tego lekarza powinnyście tę wiedzę czerpać. Wraz z moimi kolegami z zespołu będziemy przekazywać wiedzę na temat raka piersi. Będzie to rzetelna wiedza, nie ta z internetu, ponieważ zależy nam na tym, aby nasze pacjentki były świadome, aby wiedziały, z czym się mierzymy. One i my, bo to jest nasza wspólna walka – powiedziała Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.
„Chcę być świadoma”
W trakcie sobotniego spotkania zostały omówione najważniejsze metody diagnostyczne, rola koordynatora onkologicznego czy różne aspekty diety stosowanej podczas choroby.
Jak zaznaczyła dietetyczka Elżbieta Potentas, wszystkie panie, które biorą udział w konferencji, chcą się uczyć, ale też poczuć się w dobrze, pomimo choroby onkologicznej.
- Oprócz panelu medycznego, czyli wartości merytorycznej, chcemy pomóc poczuć się kobieco, czemu służą też różnego rodzaju stoiska, które się tutaj znajdują – mówiła dr n. o zdr. Elżbieta Potentas, koordynatorka organizacyjna w BCU, która przeprowadziła wykład o dietach alternatywnych.
Panie, których dotyczy choroba raka piersi, wysłuchały szeregu prelekcji i wykładów poświęconych zagadnieniom związanych z rakiem piersi. Porad na temat choroby i sposobów walki z nią udzielili eksperci Białostockiego Centrum Onkologii.
Jak mówiła jedna z uczestniczek konferencji, która jest w trakcie leczenia raka piersi, dzisiejsza konferencja to świetna okazja, by spotkać się z doświadczonymi lekarzami oraz wyjątkowymi gośćmi.
- Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych metod rozpoznania i leczenia, a także na temat dalszego postępowania, co mam ze sobą robić, jak się odżywiać, jak się badać, to znaczy jakie badania robić, żeby wykluczyć nawrót nowotworu – powiedziała Elżbieta German. – Przede mną walka, rehabilitacja, powrót do pracy, cieszenie się z życia. Takie spotkania są bardzo potrzebne – dodała.
W kobiecym gronie
Oprócz tematów zdrowotnych w programie znalazły się prelekcje związane z wyglądem. Metamorfozy przeprowadziła znana podlaska projektantka – Elwira Horosz. Uczestniczki miały też okazję do skorzystania z szerokiej oferty porad na różnego rodzaju stoiskach np. medyczne, samobadania piersi, dobrania specjalnej bielizny po całkowitym, bądź częściowym usunięciu piersi, porad stomatologicznych, a nawet wizażystki, czy fryzjerki.
Gościem specjalnym konferencji była Joanna Górska - dziennikarka, trener medialny, pacjentka onkologiczna. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii „Pozytywki w obiektywie” Ewy Woronickiej.
Paulina Dulewicz
fot.: UMWP