Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Łomżyńscy medycy pomagają ukraińskim

24 listopada 2023

Osoby trzymające ukraińską flagę, pozując do wspólnego zdjęcia

Łomżyńscy medycy pomagają ukraińskim

Lekarki, fizjoterapeutki, psycholog i pielęgniarka, pracujące w szpitalach dla weteranów wojny w Klewaniu i Łucku w Ukrainie, przez tydzień przyglądały się pracy Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, gdzie korzystały z wiedzy i doświadczenia jego pracowników. Przed zakończeniem pobytu spotkały się w piątek, 24 listopada, z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem w Biurze Sejmiku Województwa Podlaskiego w Łomży.

– Łomżyński szpital to placówka o wysokich referencjach i ma wiele ciekawych rozwiązań oraz dokonań, którymi może się podzielić, począwszy od prawnych i organizacyjnych warunków funkcjonowania placówki po – już ściśle medyczne – procedury w diagnostyce i terapii. Służba zdrowia w Ukrainie, działająca w niezwykle trudnych warunkach trwającej wojny, chce korzystać z dobrych doświadczeń. Udzielamy przecież jako Polska wsparcia Ukrainie we wszystkich możliwych dziedzinach. Staramy się być razem na dobre i na złe, szczególnie my, mieszkańcy regionu, który w historii doświadczył wiele złego w zetknięciu z imperializmem i agresją Rosji – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak dodał, spotkanie było także formą wyrażenia wdzięczności.  

– Chcę także im podziękować za pracę jaką wykonują wśród dotkniętych wojną, z urazami, ranami i traumatycznymi przeżyciami, którym  dają i opiekę fizyczną i psychiczną. Dziękuję też dyrektorowi i pracownikom szpitala w Łomży za przyjęcie gości i Fundacji, która nas wybrała do tego zadania. Najwyraźniej placówka cieszy się dobrą opinią – podkreślił Marek Olbryś.

Ukraińska grupa medyczna ze szpitali dla weteranów, ale niedziałających bezpośrednio na zapleczu frontu, tylko w okręgach rówieńskim i wołyńskim, gdzie zajmują się kontynuowaniem leczenia, rehabilitacją, usprawnianiem poszkodowanych, np. po amputacjach, wymagających zastosowania protez, spędziła w łomżyńskim szpitalu kilka dni.  

– Nasi goście to wyłącznie panie – nie licząc tłumaczy – reprezentujące zawody medyczne. Są lekarze, fizjoterapeuci, psycholog, pielęgniarka. Jest to rodzaj stażu, którego uczestniczki poznawały pracę oddziałów z  kręgu swoich  zainteresowań, czyli przede wszystkim różne formy rehabilitacji: leczniczej, neurologicznej i ortopedycznej, ale także z tym jak radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami czy stratą bliskich. Okazało się, że pewne procedury wyglądają inaczej w Polsce i w Ukrainie. Nasi partnerzy są bardzo zainteresowani kontynuowaniem kontaktów, choć może woleliby w cieplejszej porze roku. Poza zdobywaniem umiejętności zawodowych jest to dla nich też forma oddechu, odpoczynku po bardzo trudnych doświadczeniach codziennej pracy – mówił Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Tę placówkę wybrała do współpracy Fundacja Partnerstwa dla Europy Środkowo-Wschodniej biorąca udział w programie „Staże dla ukraińskich lekarzy pracujących z pacjentami poszkodowanymi w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę”, która też zorganizowała i sfinansowała pobyt ukraińskich gości w Łomży. 

– Mam nadzieję, że to początek stałej współpracy. Łatwo sobie wyobrazić jaka jest sytuacja w ukraińskich szpitalach i że trzeba im pomagać jak tylko można. To taka nasza mała cegiełka w tym dziele, mam nadzieję, że nie ostatnia.  Chciałbym podkreślić pozytywne nastawienie obu stron i znakomite przyjęcie  w Łomży – podkreślał Marek Zapór z Fundacji.

Ukraińscy medycy, których wypowiedzi tłumaczył Bohdan Jurczuk, także podkreślali atmosferę przyjaźni i wsparcia w czasie pobytu.    

– My bardzo tego potrzebujemy, nie oczekiwaliśmy nawet, że będzie aż tak miło...  To wspaniały szpital i ludzie o wysokim poziomie zawodowym.  Odbyliśmy szkolenie i poznaliśmy nowych przyjaciół. Zobaczyliśmy przede wszystkim w jakim kierunku chcemy iść - mówiła Irena Kaspriszyn z oddziału  rehabilitacji w Klewaniu. - Przede wszystkim otrzymaliśmy wielkie wsparcie i zrozumieliśmy, że nie jesteśmy sami w tej wojnie. Poznaliśmy nowe kierunki w leczeniu, rehabilitacji i - co szczególnie dla mnie ważne  – wsparciu psychologicznym, np. w rehabilitacji neurologicznej  – dodała Maria Omelczuk, psycholog ze szpitala w Łucku.

Goście obdarowali wicemarszałka Marka Olbrysia, dyrektora Jarosława Pokoleńczuka i przewodniczącego rady społecznej szpitala, burmistrza Jedwabnego Adama Niebrzydowskiego, ukraińską flagą, a w rewanżu otrzymali książki związane z Ziemią Łomżyńską i Kurpiowszczyzną oraz upominki z urzędu marszałkowskiego.

tekst i fot: Maciej Gryguc    

Opublikował: Krystian Guzewicz

24 listopada 2023

Powrót na początek strony