Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Miliony na termomodernizację szpitala w Łomży

9 października 2023

Wicemarszałek gratuluje podpisania umowy

Miliony na termomodernizację szpitala w Łomży / Maciej Gryguc

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pozwoli dokończyć termomodernizację Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek 6 października wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz dyrektor szpitala Jarosław Pokoleńczuk. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś oraz radny Piotr Modzelewski (obaj są członkami rady społecznej łomżyńskiego szpitala).

- Jako organ prowadzący Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czyli samorząd województwa, staramy się systematycznie uzupełniać i rozbudowywać ofertę szpitala łomżyńskiego, który ma ogromnie ważną rolę w subregionie i wysoki poziom referencyjny, czyli jakość świadczeń. Myślę, że nie ma miesiąca bez kolejnych aplikacji o fundusze ze strony szpitala: czy to do samorządu województwa jako organu prowadzącego, czy do innych podmiotów. Bardzo cenię, że dyrektor szpitala i jego współpracownicy tak często potrafią pozyskać dofinansowanie z zewnątrz - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Termomodernizację, która oznacza oszczędności energii wspiera fundusz ochrony środowiska.  

- Środki, które rząd przeznacza na modernizacje obiektów ochrony zdrowia, w skali kraju to 700 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chciałbym podkreślić, że to środki  krajowe, a nie unijne czy z innych źródeł zagranicznych. Trafiają nie tylko do samorządów wielkich miast, wiele z radością i dumą kierujemy do mniejszych samorządów - podkreślał Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Umowa podpisana w łomżyńskim szpitalu oznacza inwestycję o wartości blisko 6 milionów 600 tysięcy złotych (dofinansowanie z NFOŚiGW - 5 milionów 710 tys.), ale według szacunków, które powstały w 2019 roku, kiedy rozpoczynała się realizacja projektu. Będzie to termomodernizacja dwóch budynków: G i H, czyli kuchni oraz bloku z oddziałem psychiatrycznym, dziecięcym i pododdziałem onkologicznym . Planowane jest docieplenie ścian zewnętrznych oraz stropów, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, stolarki okiennej, armatury sanitarnej, systemów oświetlenia. Powstaną też instalacje fotowoltaiczne na dachach.   

- Będzie to ostatni etap naszej termomodernizacji. Szacujemy, że  powinien oznaczać około 60 procent oszczędności energii. Myślę, że inwestycja  rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Postaramy się, by była jak najmniej uciążliwa dla pacjentów - wyjaśniał dyrektor Jarosław Pokoleńczuk.

W podpisywaniu umowy wziął udział także wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

- To kolejny przykład, że rząd PiS dotrzymuje słowa i realizuje zrównoważony rozwój kraju, bez dzielenia na Polskę A i B. Pieniądze płyną do Polski lokalnej,  bardzo się cieszę - stwierdził Michał Wiśniewski.

Z gratulacjami pospieszyli także Bogumiła Olbryś, przewodniczący rady społecznej szpitala, burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski, radny Piotr Modzelewski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

-Szpital nie jest naszą jednostką, ale oczywiście cieszymy się, że korzysta placówka zajmująca się mieszkańcami miasta i regionu. Doceniamy wielkie  wsparcie ze strony wicemarszałka Marka Olbrysia i radnych województwa. Jako samorząd miasta staramy się zresztą  także partycypować w zakupach wyposażenia - mówił Mariusz Chrzanowski.

Tekst i foto.: Maciej Gryguc

Publikujący: Monika Pańko

9 października 2023

Powrót na początek strony