Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowa siedziba pogotowia w Hajnówce oficjalnie otwarta

19 maja 2023

Nowoczesny budynek ma zapewnić lepsze warunki pracy ratowników, a ambulanse szybciej dojeżdżać do potrzebujących pomocy. W uroczystym przekazaniu do użytkowania nowej siedziby hajnowskiego Zakładu Pomocy Doraźnej uczestniczył w piątek, 19 maja, Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za kwestie zdrowotne w regionie.

Koszt przedsięwzięcia to przeszło 2,7 mln zł. Zostało ono zrealizowane w całości ze środków własnych zakładu.

– Zabezpieczenie zdrowia, dobre warunki pracy służb ratowniczych to obszar dla nas szczególnie ważny. Dlatego cieszę się z każdej nowej inwestycji, która podnosi poziom usług medycznych w regionie – mówił Marek Malinowski.

Jak zaznaczył, hajnowskie pogotowie działa na dużym terenie, niosąc pomoc nie tylko mieszkańcom  Hajnówki, ale także gmin Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele, Narew i Narewka.

– Ta praca to bardzo duża odpowiedzialność i powinna być wykonywana w optymalnych warunkach. Tym bardziej satysfakcjonuje mnie, że od dziś ratownicy medyczni z Hajnówki będą stacjonować w nowoczesnym, funkcjonalnym obiekcie – dodał członek zarządu.

Nowy budynek mieści się przy ul. Dowgirda 5, tuż przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Ma dwie kondygnacje o powierzchni użytkowej 261,16 m kw., na które składają się przestronne i nowoczesne pomieszczenia.

Znajduje się tu garaż na trzy ambulanse, pokoje ratowników, pomieszczenie biurowe, gdzie pacjentom wydawana będzie dokumentacja medyczna. Część ogólnodostępna jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i oddzielona drzwiami od reszty budynku. Z garażu dla karetek jest bezpośrednie wejście na zaplecze budynku. Znajduje się tu także magazyn środków medycznych oraz pomieszczenie na odpady medyczne.

Za kadencji obecnego zarządu województwa wojewódzkie stacje pogotowia ratunkowego (Białystok, Łomża, Suwałki) zostały wsparte kwotą ponad 17 mln zł, z czego WSPR w Białymstoku, w której strukturach funkcjonuje pogotowie w Hajnówce, otrzymała ponad 8 mln zł.

W piątkowej uroczystości uczestniczyli także: prof. Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej, starosta hajnowski Andrzej Skiepko, Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Białymstoku, Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP, Mirosław Sienkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: WSPR w Białymstoku 

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

19 maja 2023

Powrót na początek strony