Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Oddział Neurologiczny w Choroszczy zostaje

26 października 2022

Oddział Neurologiczny w Choroszczy zostaje

We wtorek (25.10), marszałek Artur Kosicki spotkał się z przedstawicielami Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia oraz Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy Szpitalu Psychiatrycznym im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy. Uczestnicy spotkania porozumieli się co do tego, że oddział powinien nadal funkcjonować.

Tematem rozmów była sytuacja Oddziału Neurologicznego, znajdującego się w strukturze tej placówki oraz jego dalsze funkcjonowanie. Zarząd województwa nie podjął decyzji o jego zamknięciu, choć rozumie stanowisko dyrektora szpitala w Choroszczy w tej sprawie. Oddział od wielu lat przynosi ogromne straty finansowe i negatywnie wpływa na kondycję całego szpitala, którego podstawowym profilem działalności jest psychiatria i leczenie uzależnień.

 

– Nie jest to łatwa sytuacja, dlatego dobrze, że ta dyskusja się rozpoczęła - podkreślił marszałek Artur Kosicki. – Zależy mi na tym, abyśmy wspólnie zabiegali o rozwiązania, które pomogą dyrektorowi szpitala w Choroszczy utrzymać płynność  finansową i sam oddział. Chcemy, aby neurologia została w Choroszczy, a strata związana z tą działalnością nie powiększała się - dodał.

Spotkanie odbyło się na wniosek organizacji związkowych, którym zależało na merytorycznej dyskusji i poprawie sytuacji oddziału. Wzięli w nim udział m.in. Eugeniusz Muszyc, przewodniczący PFZZ oraz Alina Szapućko, przewodnicząca Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”.

 

Uczestnicy spotkania podpisali się pod wspólnym apelem w sprawie zwiększenia finansowania oddziału, umorzenia zaległości szpitala oraz możliwości opłacania nadwykonań w cyklu miesięcznym, który trafi do Ministra Zdrowia, a także prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Sytuacji Oddziału Neurologicznego będzie poświęcone także najbliższe posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Publikujący: Aneta Kursa

26 października 2022

Powrót na początek strony