Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Wysokiem Mazowieckiem

25 lutego 2022

Ludzie przecinają wstęgę

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Wysokiem Mazowieckiem

To trzecia tego typu placówka, utworzona przez Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Zapewnia pomoc dzieciom i młodzieży, u których wystąpiły objawy związane z problemami psychicznymi i zaburzeniami emocjonalnymi. W uroczystym otwarciu ośrodka (25.02) wziął udział członek zarządu Marek Malinowski.

– Takie miejsca są bardzo potrzebne, zwłaszcza w czasie pandemii. Planujemy utworzyć jeszcze jeden taki ośrodek w Mońkach i wtedy cała mapa województwa podlaskiego będzie pokryta tego typu placówkami – mówił Marek Malinowski. – Zapewnienie młodym ludziom opieki psychiatrycznej jest dla nas, dla zarządu województwa, bardzo ważne. Przypomnę, że jedną z pierwszych naszych decyzji było wsparcie budowy Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Dorosłych przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, ponieważ brakuje takiego miejsca w Podlaskiem. Ta budowa się już kończy. Może uda się nawet w trzecim kwartale tego roku to centrum uruchomić.

Jedna trzecia dzieci z objawami depresji

Choć uroczyste otwarcie było teraz, ośrodek w Wysokiem Mazowieckiem funkcjonuje już od listopada. Obecnie pod jego opieką jest ok. 100 osób. Najmłodsze dziecko ma 2,5 roku, najstarsze 19 lat. Nie trzeba mieć skierowania, aby skorzystać z tej pomocy.

– W powiecie wysokomazowieckim do tej pory takiego miejsca nie było, dzieci musiały jeździć do Łomży. Funkcjonowała tylko poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która skupia się włącznie na diagnozowaniu dzieci. Natomiast pomoc psychologiczna wymaga oddzielnych placówek – stwierdziła Renata Szymańska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży (WOPiTU).

A z jakimi potrzebami przychodzą mali pacjenci?

– Dzieci mają problemy z wyrażaniem emocji, z radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami, jaką była na pewno izolacja w trakcie pandemii, potem powrót do szkoły i znów izolacja. Dzieciaki reagują niepewnością, lękiem. Jedna trzecia pacjentów ma objawy depresji – stwierdziła Renata Szymańska. – Zgłaszają się też rodzice, których maluchy wykazują problemy neurorozwojowe, np.: nie mówią, są agresywne.

– Z roku na rok młodych pacjentów jest coraz więcej. Obserwujemy znaczny wzrost objawów depresyjnych, zaburzeń  emocjonalnych, lękowych. Jednym z powodów jest obecna sytuacja społeczna czy ekonomiczna – oceniła Anna Konarzewska, psycholog z ośrodka.

Być blisko dziecka

Młodymi pacjentami w Wysokiem-Mazowieckiem zajmuje się trzech psychologów, dwóch terapeutów środowiskowych, siedmiu psychoterapeutów. Udzielają m.in.: porad psychologiczno-diagnostycznych, prowadzą sesje psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, wsparcia psychospołecznego oraz odbywają wizyty i porady domowe.

– Staramy się ten niepokój dziecięcy zniwelować podczas zajęć grupowych czy indywidualnych w poradni. Wspieramy też dzieci w ich środowisku, w miejscu zamieszkania – mówiła Joanna Drużyńska, terapeuta. ­– Moja rada dla rodziców? Być blisko dziecka.

Szpital Psychiatryczny w Suwałkach i WOPiTU w Łomży, jednostki podległe samorządowi województwa, uruchomiły już osiem takich ośrodków wsparcia – pięć podlega pod suwalski szpital (w Becejłach, Sejnach, Augustowie, Sokółce i w Suwałkach), trzy  (w Łomży, Sławcu i w Wysokiem Mazowieckiem) pod łomżyński ośrodek. A łącznie w województwie funkcjonuje 17 takich placówek.

***

Adres ośrodka:

Wysokie Mazowieckie
ul. Rynek Piłsudskiego 23 (budynek dworca autobusowego)
tel. 86 217 32 40 lub 510 117 807

Jest otwarty:

  • poniedziałek, 12.00-20.00,
  • wtorek, 10.00-20.00,
  • środa, 8.00-20.00,
  • czwartek, 8.00-20.00,
  • piątek, 10.00-20.00.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa
fot.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

25 lutego 2022

Powrót na początek strony