Rozpoczęło się Ogólnopolskie Forum Ośrodków Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi Breast Cancer Unit
Forum otworzyły warsztaty skierowane do personelu zaangażowanego w organizację pracy w ośrodkach Breast Cancer Unit (BCU). Ośrodki te funkcjonują w Polsce od kilku lat.
– Takie interdyscyplinarne forum pozwala na spotkanie osób z różnych działów, które zajmują się organizacją pracy ośrodków Breast Cancer Unit. To jest bardzo ważne, ponieważ możemy wymienić doświadczenia pomiędzy sobą – mówiła Elżbieta Potentas, koordynator organizacyjny BCU w Białostockim Centrum Onkologii.
Ośrodki referencyjne typu BCU specjalizują się w leczeniu raka piersi, skupiają w jednym miejscu doświadczonych specjalistów z wielu zakresów: chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii, patomorfologii, diagnostyki oraz posiadają zaplecze rehabilitacyjne. Oferują także profesjonalne wsparcie psychoonkologa. Dzięki tak kompleksowej i interdyscyplinarnej opiece, osiągają najlepsze wyniki leczenia raka piersi.
– To poprawia leczenie o jakieś 20 proc., jest to potężny postęp w leczeniu chorych. To jakbyśmy wprowadzili dodatkową metodę leczenia - tak działa ten system skoordynowany – powiedział dr hab. n. med. Piotr Pluta, Instytut Zdrowia Matki Polki, pełnomocnik dyrektor BCU w Łodzi.
Tworzenie BCU wynika z potrzeby zwiększenia skuteczności w walce z chorobami nowotworowymi. W ośrodkach pacjenci mogą liczyć na nowe, niestandardowe i nowatorskie terapie, które mogą zapewnić lepsze efekty terapii.
– W przypadku wczesnego wykrycia raka piersi zdecydowana większość pacjentek jest trwale wyleczona, niepowodzenia dotyczą 20-30 proc. Inna sytuacja jest w przypadku zaawansowanego raka piersi, czyli kiedy są przerzuty odległe. Ważne jest to, w jakim momencie nowotwór jest rozpoznany, niestety wiele kobiet zgłasza się do nas w zaawansowanym stadium choroby – mówiła dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Gdański uniwersytet Medyczny.
Szpital może uzyskać status Breast Cancer Unit jedynie, kiedy spełni wiele warunków, m.in. powinien zapewniać możliwość konsultacji multidyscyplinarnej, posiadać w pełni wyposażone zaplecze medyczne oraz mieć możliwość wykonania śródoperacyjnych badań na miejscu. W Polsce jest 30 ośrodków BCU.
– Jest to przełom w leczeniu i opiece nad pacjentem. Myślę, że każdy budował w swoim mieście takie schematy postępowania, opierając się na zaleceniach światowych. Ważne jest, aby wymienić się tymi doświadczeniami, bo jest to bardzo skomplikowane leczenie – powiedział dr hab. n. med. Piotr Pluta, Instytut Zdrowia Matki Polki, pełnomocnik dyrektor BCU w Łodzi.
W takim ośrodku obowiązuje cotygodniowe organizowanie multidyscyplinarnych konsyliów z udziałem specjalistów różnych dziedzin, a także wprowadzenie funkcji osobistego koordynatora pacjentki, który nadzoruje ścieżkę leczenia oraz przestrzeganie odpowiedniego rygoru czasowego na badania diagnostyczne i procedury lecznicze.
– Coraz młodsze kobiety chorują na raka piersi, jest to problem ogólnoświatowy. Składa się na to wiele czynników: genetyczne, styl życia. Są to osoby nawet w wieku 28 lat. Dlatego każda kobieta, która skończy 18 lat, powinna się samobadać, a w przyszłości przechodzić badania przesiewowe – zaznaczyła dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, koordynatorka BCU w Białostockim Centrum Onkologii.
Breast Cancer Unit, w przeciwieństwie do tradycyjnego ośrodka onkologicznego, to jednostka wyspecjalizowana w kompleksowym leczeniu raka piersi, która leczy pacjentów we wszystkich stadiach choroby, oferując wszystkie optymalne metody leczenia raka piersi.
W ubiegłym roku rozpoznano w naszym regionie 610 przypadków raka piersi u kobiet.
Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk