Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ruszył Program polityki zdrowotnej profilaktyki zaburzeń lękowych i nastroju

7 marca 2024

Dzięki niemu osoby potrzebujące zyskają wsparcie specjalistów, a kadra zwiększy swoje kompetencje. O szczegółach przedsięwzięcia opowiedzieli podczas czwartkowej (7.03) konferencji m.in. marszałek Artur Kosicki, odpowiedzialny za kwestie zdrowotne w zarządzie województwa Marek Malinowski, a także dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Krzysztof Szeweluk.

Koszt programu to 2 mln zł. Zostanie nim objętych 315 osób w wieku 18-64.

– Zarząd Województwa Podlaskiego dba o kondycję psychiczną naszych mieszkańców. Dowodem na to jest, chociażby, ten projekt, który dzisiaj oficjalnie rozpoczynamy. Zaburzenia lękowe to plaga XXI wieku i my dokładamy starań, by mieć na to skuteczną odpowiedź – mówił Artur Kosicki.

Cel na przyszłość – dziecięca psychiatria

Marszałek podziękował zespołowi szpitala psychiatrycznego w Choroszczy – wykonawcy programu – za „ambitny, ciekawy projekt”. Zadeklarował także, że będzie dążył do odbudowy ośrodka psychiatrii dziecięcej w tym miejscu.

– To jest nasze zadanie na następną kadencję. Wiemy, że potrzeby wsparcia psychologicznego dla dzieci cały czas istnieją i psychiatria dziecięca przy szpitalu klinicznym w Białymstoku ich nie wyczerpuje. My mamy zarówno pomysł, jak i zagwarantowane środki na to, jak stworzyć w regionie kompleksowy system do walki z tymi zaburzeniami – podkreślił.

Marek Malinowski z kolei przypomniał, że obecny zarząd na pomoc wszystkim podlaskim placówkom zdrowotnym przeznaczył w ciągu ostatnich pięciu lat rekordowe środki w wysokości 220 mln zł z budżetu województwa. Sam szpital w Choroszczy otrzymał 38 mln zł.

– Ochrona i promocja zdrowia jest dla nas bardzo ważna. Gratuluję tego projekt i życzę powodzenia na przyszłość – powiedział.

Kierunek – psychoedukacja

Celem programu jest przekazanie mieszkańcom regionu wiedzy nt. zaburzeń lękowych i nastroju – osoby potrzebujące wsparcia będą mogły skorzystać z terapii, warsztatów i spotkań z psychologiem, a kadry zwiększyć swoje kompetencje w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia.

–  Dzisiejszy pacjent z zaburzeniami wymaga czegoś więcej – nie tylko rozmowy z lekarzem, ale też wsparcia, profilaktyki, konsultacji, chociażby z zakresu spraw socjalnych czy zawodowych. I właśnie to wszystko umożliwia nasz program, o którym dzisiaj mówimy – mówił Krzysztof Szeweluk, dziękując za wsparcie zarządowi województwa.

Jak wyjaśniał kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Andrzej Gajdowski, w ramach tego przedsięwzięcia realizowane będą cztery zadania. Część informacyjna będzie polegała na zachęcaniu do udziału w projekcie, następnie odbędą się szkolenia pracowników socjalnych, asystentów rodziny, kuratorów, terapeutów, po nich – szkolenie „Jak prowadzić trening DBT”, a cały proces zwieńczy psychoedukacja.

Program polityki zdrowotnej profilaktyki zaburzeń lękowych i nastroju mieszkańców województwa podlaskiego w wieku 18-64 lat rozpoczął się 1 marca br. i będzie realizowany w dwuletniej perspektywie.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Anna Augustynowicz

7 marca 2024

Powrót na początek strony